Chren dedinský, Zdroj foto Pixabay.com
Ktoré bylinky sa dajú využiť na dochutenie jedál a zároveň nám pomôcť s trávením? Možno budete prekvapení, ale tieto rastliny tiež obohatia vašu stravu.
Prinášame vám ďalšie bylinky, ktoré sa oplatí poznať. Obohatia vašu stravu o množstvo živín.
Materinu dúšku poznali už naše prababičky. Čaj z tejto byliny pôsobí utišujúco a proti kašľu. Okrem toho, že má dezinfekčné, antiseptické, baktericídne a konzervačné účinky, dá sa využiť aj ako korenina. Dochucujú sa ňou omáčky alebo polievky, ale aj šaláty.
O jej vynikajúcich liečivých účinkoch sme si hovorili v predchádzajúcom článku. Táto korenina príjemnej gáfrovitej vône a aromatickej chuti sa využíva najmä vo francúzskej kuchyni napríklad na dochutenie nátierok, jedál z pečeného mäsa, diviny, rýb, hydiny, údenín alebo jahňaciny. Účinkuje proti plynatosti, preto sa používa do strukovinových, kapustových a aj rybacích polievok.
Antiseptické vlastnosti tymianu prispievajú pri vonkajšom, ako aj pri vnútornom užívaní k čistote pleti. Dezinfekčné vlastnosti, ako aj vlastnosti zabraňujúce kvaseniu chránia potraviny pred pokazením, preto sa používa pri konzervovaní potravín a aj pri nakladaní uhoriek. Gáfrovitá vôňa tymianu zas odpudzuje hmyz.
Ako korenina sa v domácnostiach používajú plody na ochutenie šalátov, prívarkov, rybacích pokrmov a podobne. Fenikel povzbudzuje chuť do jedla a podporuje trávenie. Plody využíva aj liehovarnícky priemysel pri výrobe likérov a uplatňuje sa i v cukrovinkárstve a cukrárstve.
Jednoročná bylina vysoká 0,20 – 0,65 m. Má priamu byľ, lýrovité perovito dielne listy a kvety usporiadané v strapcoch podobné chocholíkom. Zbierajú sa semená, ktoré obsahujú glykozid sinigrín, mastný olej, bielkoviny, sinapín, sliz a silice. Z týchto semien sa vyrába horčica. Má baktericídny i aromatizačný účinok a pridáva sa do nakladanej zeleniny. Dodáva vôňu aj pokrmom z mäsa a údenín.
Ide o trvácu bylinu. Zbiera sa koreň, ktorý je bohatý na draslík a iné minerálne soli ako aj vitamín C, fytoncídy, silicu a iné. Čerstvo olúpaný a postrúhaný chren sa podáva ako príloha k divine a údeninám. Je tiež vhodným doplnkom majonéz, uhoriek alebo kyslej kapusty.
Ďalšie bylinky nabudúce.
Trpíte cukrovkou? Vedeli ste, že rastliny pre diabetikov môžete dopestovať aj na vlastnej záhrade? Zistite,…
Nátržník krovitý nemusí mať len žltú farbu, ale môže pri správnej starostlivosti priniesť na váš…
Záhrada po zime si vyžaduje vašu pomoc. No nie všetkým rastlinám urobí dobre jarné upratovanie…
Jar je v plnom prúde, ale v záhrade nie ste sami. Ktorí škodcovia v apríli môžu ohroziť…
Pestovanie cesnaku sa môže na prvý pohľad zdať ako jedna z najjednoduchších činností v záhrade.…
Slintačka a krívačka, známa aj ako FMD (Foot-and-Mouth Disease), je mimoriadne nákazlivé vírusové ochorenie, ktoré…