Zdroj foto: Pixabay
Aj keď táto zelenina patrí k tým, ktoré sa dajú ľahko pestovať, predsa len existujú dôvody, prečo sa rastlinám hrachu nedarí.
Nie je váš hrach ukážkový a spozorovali ste, že zelenina vädne a žltnú jej listy? Existuje 5 dôvodov, prečo sa rastlinám hrachu nedarí. Poďme si na ne posvietiť.
V mnohých prípadoch, ak vám hrášok zomiera, je to kvôli chorobe. Rastliny hrachu infikuje veľa rôznych ochorení. Tu sú tie, ktoré s najväčšou pravdepodobnosťou spôsobia, že vaša hrachová rastlina začne hynúť.
Ako pestovať medovku lekársku plus spôsoby jej využitiaJednou z najľahšie identifikovateľných chorôb rastlín je peronospóra. Medzi príznaky peronospóry patria:
Keďže perenospóra sa zvykne rozšíriť aj na príbuzných hrachu, zabrániť tomu sa dá striedaním pestovaných plodín každé 4 roky. Rastlinám treba tiež zabezpečiť lepšiu cirkuláciu vzduchu a trochu ich preriediť. Vlhkosť a nedostatok vzduchu je totiž ideálnym prostredím na šírenie tejto choroby.
Táto plesňová choroba je podobná peronospóre; dokonca občas vyzerajú rovnako. Najväčší rozdiel je v tom, že múčnatka napáda iba suché lístie. Vo vlhkých podmienkach sa nešíri, ani neklíči.
Medzi príznaky múčnatky patria:
V budúcnosti nezabudnite striedať plodiny, aby ste znížili riziko klíčenia spór na vašich rastlinách. Pokiaľ je to možné, nepolievajte hrach priamo na listy a po zbere zničte rastliny a ich zvyšky. Ak ich necháte ležať na záhone, vytvoríte spórom ideálne prostredie, aby mohli rásť.
Koreňová hniloba je plesňové ochorenie, ktoré postihuje hrach a prenáša sa cez pôdu, pomocou vetra, vody či prostredníctvom spór. Medzi príznaky koreňovej hniloby patria:
Problém s koreňovou hnilobou je, že cez zimu žije v infikovanej pôde a v nasledujúcej sezóne napadne nové rastliny. Liečba hniloby koreňov neexistuje. Všetko, čo môžete urobiť, je odstrániť a zničiť infikované rastliny. Pri koreňovej hnilobe je najlepšia prevencia. Znížiť riziko jej vzniku môžete nasledovnými spôsobmi: Zaistite, aby bola pôda dobre priepustná, a vyhnite sa nadmernému polievaniu, pretože sa zvyšuje riziko tohto plesňového ochorenia. Každú rastlinu umiestnite do primeranej vzdialenosti od seba, aby ste ponechali priestor na cirkuláciu vzduchu.
Ďalšie choroby, ktoré môžu napadnúť váš hrach, sa dozviete v nasledujúcom článku.
Vedeli ste, že existuje 6 rastlín, ktoré pôsobia priam ako magnet pre škodcov? O ktoré…
Hľadáte tipy, ako založiť kvetinovú záhradu, ktorá bude lákať pohľady a tiež poteší i váš zrak? Tu…
Jarné mrazy dokážu napáchať veľké škody, no nie v prípade, ak ste na ne pripravení.…
Ako môže ekologický chov domácich zvierat znížiť ekologickú stopu vášho maznáčika? Objavte 5 jednoduchých pravidiel…
Trpíte cukrovkou? Vedeli ste, že rastliny pre diabetikov môžete dopestovať aj na vlastnej záhrade? Zistite,…
Nátržník krovitý nemusí mať len žltú farbu, ale môže pri správnej starostlivosti priniesť na váš…