Tento zaujímavý kvet očaril mnohých z vás najmä tým, že dokážete zmeniť jeho farbu. No čo keď vôbec nekvitne? Zistite dôvody, prečo vaša hortenzia nemá kvety.
Hortenzie majú zaujímavé kvety, ktoré prichádzajú v rôznych farbách, od sýtej fialovej cez žiarivo ružovú a ľadovo modrú až po bledo levanduľovú. Existujú aj odrody s bielymi alebo zelenými kvetmi. No čo keď vaša rastlina vyháňa iba listy? Prinášame vám 6 dôvodov, prečo vaša hortenzia nezakvitla.
Treba sa zmieriť s tým: hortenzie môžu byť náročné na teplotu, svetlo i vlhkosť. Musíte preto niečo urobiť, aby vás potešila kvitnutím. Ale keď už viete, o čo ide, väčšina problémov sa dá ľahko vyriešiť.
Príliš veľa dusíka
Akákoľvek kvitnúca rastlina, ktorej sa podáva príliš veľa dusíkatých hnojív, môže vložiť príliš veľa energie do rastu svojich listov na úkor svojich kvetov.
Dusík je jednou z primárnych živín, ktorú rastliny potrebujú na prežitie. Používajú ho na formovanie nových listov a na podporu už tých existujúcich. Okrem dusíka je ďalšou dôležitou zložkou fosfor. Práve ten rastliny potrebujú, aby bohato kvitli, vytvárali si nové korene, plody a semená.
Ak sú hortenzie hnojené viac dusíkom ako fosforom, môže sa stať, že rastlina nebude kvitnúť, ale vytvárať nové listy.
Príliš mrazivé počasie počas zimy
Za slabým kvitnutím vašej hortenzie môže byť aj krutá zima. Je to preto, že niektoré odrody tohto kvetu dokážu kvitnúť iba na starom dreve a sú náchylnejšie na mínusové teploty. Púčiky, ktoré sa stanú kvetmi, sa na starom dreve tvoria od jesene, ale ak je tuhá zima, môžu zamrznúť. Na ochranu rastlín v zime ich zabaľte do niekoľkých vrstiev vrecoviny a materiál zaistite pomocou špagátu. Môžete ich nechať zakryté na celú zimu alebo ich len chrániť počas studených dní.
Príliš veľa tieňa
Hortenzie síce obľubujú polotieň, ale ak je toho tieňa až príliš, nezakvitnú. Zabezpečte preto svojej rastline aspoň čiastočné svetlo. Odvďačí sa vám potom krásnymi kvetmi.