Dom a chata

6 liečivých byliniek pre lepšie zdravie vašich sliepok

Existuje 6 liečivých byliniek, ktoré pomáhajú zlepšiť zdravie chovanej hydiny. Ona sa vám za to odvďačí napríklad lepšou znášok vajíčok.

6 liečivých byliniek, ktoré treba dopriať vašim sliepkam

Pamajorán obyčajný

Pamajorán alebo inak oregano je veľmi dobre známy pre svoje antiparazitické a antibakteriálne vlastnosti, ktoré môžu pomôcť podporiť imunitný a dýchací systém vašej hydiny.

Jeden z najlepších spôsobov, ako využiť oregano ako liečivú bylinku pre sliepky, je pridanie čerstvých listov do ich krmiva. Ďalšou možnosťou je zavesiť sušené zväzky byliniek do kurníka tak, aby mohli z nich uštipovať.

Tymián

Tymián je účinnou bylinkou na odradenie parazitov, ktoré by mohli trápiť vašu hydinu. Napríklad ploštice neznášajú silnú vôňu tejto rastliny, preto sušenú vňať môžete zavesiť do výbehu alebo kurníka, aby ste odpudili tento hmyz. Tymián môžete pridať aj do hniezdnych búdok, aby ste znížili počet škodcov.

Pestujte liečivé bylinky pre vaše sliepky, budú zdravšie

Pre dodanie príjemnej vône použite citrónový tymián, ktorý bude pôsobiť zároveň ako bylinné antibiotikum. Ak chcete liečiť respiračné problémy sliepok, skúste primiešať tymian do krmiva pre kurčatá.

Cesnak

Nie je síce typickou bylinkou, ale určite ho treba spomenúť. Táto rastlina má mnoho pozitívnych vlastností, ktoré vás dokážu zbaviť baktérií a plesní. A nielen vás, ale aj vaše domáce zvieratá. Cesnak môžete použiť tak, že mletý pridáte do krmiva alebo vody. Funguje ako prírodné antibiotikum.

Ďalším dôvodom, prečo používať cesnak, je to, že funguje ako stimulant pre znášku vajec. Zdravšia hydina totiž znáša viac vajíčok. Strúčiky tejto cibuľoviny môžete tiež pridať aj do hniezda na znášanie.

Nechtík lekársky

Nechtík odpudzuje škodlivý hmyz a disponuje liečivými vlastnosťami. Pôsobí protizápalovo a antibakteriálne. Zamiešajte ho napríklad do krmiva. Ak ho budú vaše sliepky konzumovať, zmení sa farba žĺtka na sýtooranžovú. Táto bylina pomáha tiež udržiavať zdravé nohy a zobáky kurčiat.

Majoránka

Protizápalové vlastnosti má i majoránka, ktorá takisto prospieva zdraviu vašich sliepok. Pridajte túto bylinku do vody, pomôže hydine s dýchacími problémami a zlepší krvný obeh. Okrem toho podporí znášanie vajec.

Kostihoj

Pre niekoho menej známa liečivá rastlina, ktorú však poznali už starí Gréci. Používali ju na zlomeniny kostí, hojenie rán, problémy dýchacích ciest a odstránenie tráviacich ťažkostí. Aj pre toto sa kostihoj oplatí zamiešať do krmiva vašich sliepok.

Nely 3010

Recent Posts

Ako si vyrobiť domáci čistič odtokov: Ľahko, ekologicky a efektívne

Neodteká vám v umývadle alebo vo vani voda? Nemusíte hneď siahať po chémii. Tu sú…

21 hodín ago

Hračky pre mačky: Vyrobte ich sami a potešte svojho maznáčika!

Máme pre vás tipy, ako si vyrobiť hračky pre mačky, ktoré budú milovať. Nechajte sa…

2 dni ago

Fakty o hadoch, ktoré ste možno nevedeli

Fakty o hadoch sú fascinujúce. Tieto tvory sú často obklopené mýtmi, strachom či nepochopením. Čo…

3 dni ago

Pestovanie klinčeka: Tieto kvety nesmú v záhrade chýbať!

Klinček záhradný patrí medzi kvety, ktoré zaujmú na prvý pohľad svojou eleganciou a pestrosťou. Pestovanie…

4 dni ago

Prečo strihať hlodavcom pazúre? Tu sú dôležité odpovede

Máte doma zajaca či morča? Viete prečo strihať hlodavcom pazúre? Tu sú odpovede na dôležité…

5 dní ago

Kvalitné hrozno: Ako ho dopestovať? Začať treba už teraz

Kto by odolal šťavnatým strapcom sladkého hrozna, ktoré sú plné chuti, vitamínov a slnečných lúčov?…

6 dní ago