6 rastlín, ktoré odpudzujú komáre

Ktoré rastliny komáre neznášajú Zdroj: www.pixabay.com, pexels.com, www.našazahradka.sk

Ako sa zbaviť komárov? Poradíme vám, ktoré rastliny treba vysadiť vo vašej blízkosti. 6 rastlín, ktoré odpudzujú komáre a slúžia ako prírodný repelent.

Nepríjemný hmyz, medzi ktorý komáre určite patria, nám dokáže poriadne znepríjemniť chvíle na záhradke. Dá sa tomu však zabrániť, ak v blízkosti, kde sa najčastejšie vonku zdržiavame, umiestnime prirodzené repelenty. Ako sa zbaviť komárov? Dá sa to vysadením istého typu kvetín. Ktoré rastliny komáre neznášajú? Sú to tieto nasledovné druhy:

Rastliny, ktoré slúžia ako prírodný repelent

Citronela (citrónová tráva)

Možno ste si všimli, že niektoré sviečky proti komárom majú citrónovú vôňu. To preto, že práve tento pach je proti srsti dotieravému hmyzu. A práve takouto vôňou disponuje citronela alebo inak citrónová tráva.

Ako pestovať citronelu

Táto rastlina pochádza z trópov, ale pokojne ju môžeme pestovať aj v našich záhradkách. Darí sa jej najmä v hlinitopiesočnatej pôde a potrebuje výdatnú zálievku a slnečné stanovište.

Skvelé dôvody, prečo si v záhrade vysadiť kôpor

 

Cesnak

Vynikajúce účinky cesnaku na naše zdravie a jeho využitie v kuchyni pozná asi väčšina z nás. Ale vedeli ste, že cesnak účinkuje ako prírodný repelent? Dotieravý hmyz vrátate komárov neznáša jeho prenikavú vôňu.

Ako pestovať cesnak

Ako pestovať cesnak sme si hovorili v tomto článku.

 

Rozmarín

Rozmarín je veľmi populárna bylinka, ktorá vyzerá krásne a má veľa kulinárskych využití. Rastie dobre vonku a vo vnútri. Rozmarín je tiež rastlina, ktorá vás zbaví komárov. A nielen ich. Je účinný aj pri odpudzovaní ôs a iného hmyzu.

Ako pestovať rozmarín

Túto voňavú liečivú rastlinu poznali už aj naše staré mamy a bežne ju pestovali v záhradkách. Potrebuje hlinitopiesočnatú pôdu a nemá rád častú zálievku. Rastlinu radšej umiestnite do polotieňa.

 

Levanduľa

Levanduľa má veľa využitia pre svoje upokojujúce vlastnosti a svoju skvelú vôňu. Je tiež prirodzený repelent proti komárom. Niektoré štúdie ukázali, že levanduľový esenciálny olej je obzvlášť účinný v kombinácii s inými prírodnými olejmi.

Ako pestovať levanduľu

Levanduľa takisto patrí k známym liečivým rastlinám, ktoré pestovali naši predkovia. Nemá rada mokru a ťažkú zem, preto sa jej darí v priepustnej piesočnato vápenatej pôde a na slnečnom mieste.

 

Muškáty

Muškáty sú známe svojimi krásnymi, žiarivými farbami a dobre rastú vo vnútri i vonku. Ich vôňa je tiež účinná pri odpudení  komárov a iného hmyzu. Potvrdzujú to aj štúdie, ktoré boli vykonané v minulosti.

Ako pestovať muškáty

O tom, ako pestovať muškáty, sme si hovorili v tomto článku.

 

Bazalka

Rovnako ako pri rozmaríne i bazalka sa bežne využíva v našej kuchyni a účinkuje tiež aj ako prírodný repelent. Bazalka má navyše protizápalové vlastnosti .

Ako pestovať bazalku

Pre pestovanie tejto rastliny je potrebné svetlé stanovište, dostatok vlahy (nie však premočenie) a tepla.

Prečo siať na záhrade mak? Tu sú dôvody, ktoré vás prekvapia

 

Mäta pieporná

Mäta pieporná je tiež rastlina, ktorá odpudzuje komáre. Je to dobrý repelent hmyzu, pretože väčšina druhov má sklon nenávidieť silný zápach a chuť. Jedna štúdia ukázala, že olej z mäty piepornej je účinný ako repelent proti komárom a dokonca aj proti takým, ktoré rozširujú maláriu.

Ako pestovať mätu piepornú

Rastlina neznáša sucho, preto jej doprajte zálievku. Vyhovuje jej skôr polotieň ale aj slnečné stanovište. Pôda by mala byť skôr priepustná a hlinitopiesočnatá.