Problém, ktorý trápi niektorých záhradkárov, sú hnedé fľaky, škvrny na paradajkách. Čo sa za tým skrýva, a ako sa im vyhnúť?
Ak pestujete paradajky, možno ste sa stretli s tým, že vám plod pri stopke začal hniť a tvorili sa na ňom okrúhle čierne škvrny.
Môže ísť o alternáriovú škvrnitosť, ktorú spôsobuje huba Alternaria solani.
Ide o druhú najvážnejšiu chorobu rajčiakov. Prvou je fytoftóra (pleseň rajčiaková). Táto huba okrem listov napáda aj plody, do ktorých sa dostane prostredníctvom stopky. Fľaky sa zvyknú postupne zväčšovať a rozšíriť na celú paradajku.
Príčiny škvŕn na rajčiakoch
Na túto chorobu sú náchylnejšie rastliny počas daždivejšieho roka, alebo ak sú priesady husto vedľa seba vysadené. Častejšie postihuje aj rýchlené rajčiaky. Škvrny na plodoch sa objavujú aj, ak sú rastliny vysadené na tienistých miestach alebo ich zavlažujete na listy, nie ku koreňom.
Ako riešiť škvrny na paradajkách
Pomôcť môže postrek, ktorý sa používa aj v prípade, ak máte pleseň rajčiakovú.
Hnedé škvrny sú jednou z najhorších chorôb, ktoré môžu paradajky postretnúť. Vyvíja sa pri vysokej vlhkosti a vysokej teplote.
Vlhkosť pri pestovaní v skleníku by nemala byť vyššia ako 80 %. Dôležité je pravidelné vetranie. Nezavlažovať studenou vodou. Potrebné je tiež zabezpečiť zvýšenie teploty v noci.