9 chorôb paradajok, na ktoré si dajte pozor, č. I

10 chorôb paradajok a znaky, ako ich rozpoznať Zdroj foto: Unsplash

Táto populárna zelenina je známa tým, že býva veľmi citlivá. Buďte pripravení. Tu je 9 chorôb paradajok, s ktorými sa pri ich pestovaní môžete stretnúť a spôsoby, ako sa im vyhnúť.

Rastliny paradajok sú známe tým, že bývajú citlivé na rad chorôb. Plesňové, vírusové a bakteriálne problémy môžu v krátkom období vyhubiť celú úrodu. Teda ak ich necháte bez kontroly a potrebnej starostlivosti. Buďte pripravení. Spoznajte 9 chorôb paradajok a ako s nimi zaobchádzať.

Mnoho chorôb rastlín paradajok sa bohužiaľ nedá liečiť. Iné sú liečiteľné v počiatočných štádiách, ale akonáhle sa choroba rozvinie do pokročilejšie formy, je ťažké ju zastaviť. Preto je rýchla identifikácia kľúčom k zbaveniu sa akýchkoľvek infekcií vo vašej záhrade.

Pozrime sa na niektoré z najbežnejších chorôb paradajok a na to, ako ich správne identifikovať a liečiť.

Uhorky bez plesne môžete mať aj vy, stačí vedieť toto

Alternáriová škvrnitosť listov

Ide o plesňové ochorenie nazývané inak skorá pleseň, ktoré spôsobuje huba Alternia solani. Táto huba sa môže na vašej záhrade držať roky, pretože prezimuje v pôde, dokonca aj v chladnom podnebí. Väčšina prípadov tejto plesne nezabije vaše rastliny, ale na dolných listoch spôsobí hnedé škvrny v tvare bodiek. Okolité tkanivá zožltnú a nakoniec napadnuté listy z rastliny spadnú.

Vo väčšine prípadov paradajka naďalej produkuje plody, aj keď sa choroba v rastline pohybuje nahor. Šírenie skorej plesne účinne spomaľujú alebo zastavujú organické fungicídy, ktoré používajú meď alebo Bacillus subtilis.

Pomôcť môžu aj preventívne opatrenia. Napríklad pod rastlinami paradajok vždy mulčujte, aby ste zabránili prenosu spór žijúcich v pôde na vašu rastlinu.

Antraknóza

Toto ochorenie patrí k najbežnejším plesňovým infekciám paradajok. Spôsobuje hnilobu plodov. Medzi prvé príznaky patrí žltnutie listov a okrúhle škrvny na plodoch paradajok, ktoré sa postupne zväčšujú a v strede tmavnú.

Antraknóza žije v pôde, môže sa tiež preniesť infikovanou vodou skrze listy. Jej rozvoj podporuje daždivé počasie a zle priepustná pôda.

Vaše rastliny pomáha chrániť postrek rastlín fungicídom na báze medi. Prevencia je najlepšou metódou; uistite sa, že ste odstránili spodné vetvy, aby ste zabránili kontaktu listov s pôdou, a vždy zalievajte rastlinu ku ich koreňom.

Neskorá pleseň

Ide o najničivejšie plesňové ochorenie paradajok, ktorého sa bojí každý pestovateľ. Ohrozuje však najmä oblasti, kde sú mierne zimy. Phytophthora infestans totiž nemôže prežiť mrazivé teploty bez hostiteľa. Neskorá pleseň sa prejavuje nepravidelne tvarovanými, vodou nasiaknutými a slizkými škvrnami, ktoré sa najskôr objavujú vo vrchnej časti rastliny. Nakoniec celá stonka zhnije, sčernie a na listoch môžete nájsť biele spóry.

Neskorá pleseň sa prenáša najmä vetrom. Ak sa vyskytne vo vašej záhrade, neexistuje záchrana. Napadnuté rastliny treba čím skôr odstrániť a spáliť, aby sa zabránilo šíreniu spór. Ak sa vyskytla táto plesňová choroba u susedov, skúste radšej rastliny preventívne nastriekať fungicídom, ktorý obsahuje Bacillus subtilis.

Ďalšie ochorenia sa dozviete v nasledujúcom článku.