Biopotraviny stoja trikrát viac a napriek tomu ich kupujeme. Aký je pravda? Tu sú 3 veľké mýty o ekologickej záhrade, ktoré ste možno nevedeli.
V súčasnosti všetko s označením bio má nálepku, že je pre nás zdravé a lepšie. A nielen pre nás, ale najmä pre našu planétu. Napriek tomu, že biopotraviny sú zväčša trikrát drahšie ako tie bez tohto označenia, kupujeme ich, lebo si myslíme, že robíme dobre. Aká je však skutočná pravda? Odhaľte 3 veľké mýty o ekologickej záhrade, ktorým najčastejšie veríme.
Mýtus č. 1: Ekologické farmy nepoužívajú pesticídy
Prieskum realizovaný v Spojenom kráľovstve, sa pýtal spotrebiteľov, prečo kupujú biopotraviny. Až 95 % z nich uviedlo, že ich hlavným dôvodom je vyhýbať sa pesticídom. Veria tomu však aj spotrebitelia na Slovensku. No nie je to celkom pravda. Bez chémie to jednoducho nejde. Ekologické poľnohospodárstvo, rovnako ako iné formy poľnohospodárstva, stále používa pesticídy a fungicídy, aby zabránili škodcom ničiť ich úrodu. Môže za to aj fakt, že na niektoré druhy škodcov iné nič jednoducho nefunguje a ak chcú ekologické farmy prežiť, musia siahnuť, aspoň väčšina z nich, po postrekoch.
V čom je teda ekologické poľnohospodárstvo iné? Nejde o používanie pesticídov, ale o pôvod použitých pesticídov. Organické pesticídy sú tie, ktoré pochádzajú z prírodných zdrojov. To sa líši od súčasných pesticídov používaných v bežnom poľnohospodárstve, ktoré sú zväčša syntetické.
Organické pesticídy: Všetko, čo o nich potrebujete vedieťMýtus č. 2: Biopotraviny sú zdravšie
Vedci porovnávajú neekologické potraviny s tými ekologickejšími už 50 rokov a stále nemôžu nájsť jednoznačný dôkaz, že biopotraviny sú zdravšie. Napriek tomu veria mnohí z nás tomuto mýtu.
Nezávislý výskumný projekt v Spojenom kráľovstve preskúmal 162 vedeckých článkov o organických verzus neekologických plodinách publikovaných v recenzovaných časopisoch v rokoch 1958 až 2008. Tieto odborné články, ktoré publikovali výsledky výskumov obsahovali celkovo 3558 porovnaní obsahu živín a iných látok v ekologicky a bežným spôsobom vyrábaných potravinách. Podľa prieskumu sa nenašiel žiaden dôkaz o rozdieloch obsahu viac ako 15 rôznych živín vrátane vápnika, vitamínu C a β-karoténu. Avšak rozdiel bol zistený v niečom inom. Plodiny pestované na bežných farmách mali vyššie hladiny dusíka, zatiaľ čo organické mali vyšší fosfor – avšak nič z toho nemá veľký vplyv na nutričnú kvalitu.
Mýtus č. 3: Ekologické poľnohospodárstvo je lepšie pre životné prostredie
Je pravda, že ekologická záhrada používa menej syntetické pesticídy, o ktorých sa zistilo, že sú ekologicky škodlivé. Avšak bez chemikálii to úplne nie je. Ekologickí farmári napríklad aplikujú Bacillus thuringiensis(Bt) toxín (malá insekticídna bielkovina z pôdnych baktérií). Je to jeden z najpoužívanejších organických pesticídov.
Ďalším faktom je, že ekologická záhrada vyprodukuje spravidla o polovicu menej plodín na rovnakej ploche v porovnaní s bežnou farmou. Ak by sme mali prejsť celkom na ekologické poľnohospodárstvo, za predpokladu, že využívame rovnaké množstvo pôdy, zvýši sa počet ľudí, ktorí trpia hladom a podvýživou. Bude preto potrebné zmeniť viac pôvodnej divokej krajiny na ornú pôdu, a tým sa môže zničiť väčšia plocha biotopu.