Výsadba vysokých stromov má svoje výhody. Za krátky čas nám môžu poskytnúť v záhrade tieň. Čo treba vedieť, ak sadíme vysoké dreviny?
Vysoké dreviny majú oproti iným druhom niekoľko výhod. Vďaka dostatočne rozvinutému koreňovému systému sa zvyšuje miera ich úspešného ujatia, rýchlejšie nám poskytnú tieň a produkujú viac kyslíka. V prípade ovocných druhov nám skôr vstúpia do rodivosti.
Sadíme vysoké dreviny
Aby sa nám stromček ujal, treba si ho počas kúpy dobre prehliadnuť. V prvom rade by mal byť zdravý a dôležitá je i veľkosť koreňového systému. Všímame si pozíciu koreňového krčka, stav kmeňa, rozloženie a počet kostrových konárov. V prípade, že má rastlina poškodený koreň alebo nadzemnú časť, uschnuté konáre, fľaky na listoch a polámané vetvičky, stromček určite nekupujme.
Ako vybrať vhodné miesto pre stromček
Vhodné miesto pre našu vysokú drevinu je rovnako dôležité ako výber správnej rastliny. To záleží aj od nárokov stromu na svetlo, vodu, pôdu a živiny. Vždy si nechajme poradiť od odborníka. Stromy je najideálnejšie sadiť na jar alebo počas jesene, kedy je najväčšia pravdepodobnosť prirodzenej vlahy, čo drevinám pomôže lepšie sa zakoreniť.
Aké benefity v sebe ukrýva červené víno?Ako sadiť správne vysoký strom
Najskôr vyhĺbime jamu rovnajúcu sa výške koreňového balu či kontajnera. Koreňový kŕčok musí lícovať s výškou pôdy, nemal by byť zaliaty vodou ani vytŕčať nad zemou. Výkopová jama by mala byť aspoň 1,5 násobne širšia ako koreňový bal. Ak máme príliš priepustnú pôdu, na dno jamy môžeme dať bentonit či zeolit. Tým sa zlepší schopnosť pôdy zadržiavať vodu. V prípade ťažkej zeme primiešame do nej piesok alebo štrk v pomere 1 : 1 premiešaním s pôvodnou zeminou. Pred vložením dreviny jamu zalejeme vodou, aby sa celý priestor zavlažil rovnomerne. Po vysadení vytvoríme okolo kmeňa takzvanú závlahovú misu.
Vysokú drevinu je po vysadení potrebné ukotviť. Použijeme na to dva až tri koly, ktoré zatlčieme do hĺbky aspoň pol metra pod dno výkopovej jamy. Treba dávať pozor, aby sme nepoškodili korene.