Niektoré rastliny sa rozmnožujú jednoducho, iné trochu zložitejšie. Izbové rastliny majú viacero spôsobov, ako sa rozmnožujú.
Niektoré vytvárajú nové jedince priamo na materskej kvetine, iné odnožami či bočnými výhonkami. Prečo vlastne rastliny rozmnožovať, ak nechceme mať doma izboviek viac? Z jednoduchého dôvodu. Materská kvetina, ak ju dlhší čas nedelíme, je buď príliš košatá alebo stráca silu. Ak ju zbavíte napríklad odnožov, posilníte jej rast a zároveň sa poistíte, že máte náhradu za tú pôvodnú.
Koreňové delenie
Vhodnú izbovú rastlinu vytiahnite z črepníka a prezrite si koreňový systém. Potom je potrebné ostrým nožom rozdeliť na časti s dostatočne veľkými koreňovými zväzkami. Na presadenie zvoľte vhodnú veľkosť črepníka. Ani príliš malý, ani príliš veľký kvetináč neprospieva mladej rastlinke.
Takto sa dáju deliť izbové rastliny ako sú asparágus, aspadistra, šachor alebo niektoré paprade.
Delenie prostredníctvom listových ružíc
Šachor sa dá dokonca rozmnožovať až troma spôsobmi. Veľká rastlina sa dá rozdeliť na menšie časti či využiť vrcholové listové ružice.
V tom druhom prípade je potrebné stonku odstrihnúť asi 5 cm pod listovým vrcholom. V ďalšom kroku listy skráťte na polovicu a zapichnite do navlhčeného rozmnožovacieho substrátu. Hnilobe zamedzíte, ak do vody pridáte rozdrvené živočíšne uhlie rozriedené s vodou.
Rozmnožovanie pomocou listových ružíc je možné aj v prípade izbovej rastlinky zvanej zelenec. Tieto ružice sa tvoria na dlhých výbežkoch. Na presádzanie treba použiť dostatočne silné, ktoré ponoríme do pohára s vodou. Po nejakom období čase sa zakorenia. Keď už je vyvinutý dostatočný koreňový systém, ružicu odstrihnite a presaďte do vhodného kvetináča.
Rozmnožovanie odnožami
Klívia, agáva či sansevieria si vytvárajú dužinaté silné odnože, ktoré dokonca môžu poškodiť kvetináč. Preto rastlinu neponechajte bez pomoci a odnož presaďte. Postup je jednoduchý. Rastlinu vytiahnite z črepníka a ostrým nožom ružicu odrežte.
Nabudúce si povieme, ako deliť orchideu a brečtan.