Milujete ovocie? Alebo máte ešte radšej dobré víno? Vinič a jeho pestovanie vám pomôže oba benefity spojiť do jedného. Ale pozor, číha tu veľká nástraha v podobe vtáčích náletov, ktorá môže zmariť celé vaše úsilie.
Vinič – dobré rady pri pestovaní
Pestovanie viniča podlieha rovnakým kritériám ako pestovanie akéhokoľvek iného ovocného stromu či kríku. Nemusíte mať vlastný vinohrad, vinič môžete pestovať aj vo svojej záhrade. Musí však mať dostatok priestoru, aby sa mohol rozrásť. Je vhodné zasadiť ho v blízkosti plotu či použiť oporné kolíky. Dobrou radou je orezávať ho každoročne na jar. Je fajn orezať suché drevo v hornej časti konárov. Bude produkovať viac a viac hrozna.
Odborníci odporúčajú hnojiť vinič dusíkatým hnojivom v predjarnom či jarnom období. Po odkvitnutí už ale vinič dusíkatým hnojivom nehnojte. Hnojenie dusíkom totiž predlžuje vegetáciu krov viniča, čím však negatívne pôsobí na vyzretie dreva a jeho odolnosť voči zimným mrazom. Organické, draselné a fosforečné hnojivá je vhodné aplikovať v jesennom období. Pokiaľ pre vinič vyberiete dobré miesto na pestovanie, zabezpečíte mu kvalitnú výživu organickými hnojivami a tiež dostatok vlahy, svetla a prevzdušnenia, môžete očakávať dobré výsledky.
Nenechajte si úrodu zničiť vtákmi
Prosperujúci vinič je v čase dozrievania lákavou destináciou pre vtáctvo. Ak sa chcete ubrániť náletom hladných vtáčích krkov bez toho, aby ste ich každú chvíľu chodili osobne odháňať alebo sa spoliehali na rôznych “strašiakov” v záhrade, máme pre vás dobrý tip na to, ako pred nimi ochrániť svoje ťažko vypestované plody hrozna.
Funguje prikrytie viniča sieťou. Je jedno akou, len musí byť dostatočne veľká na to, aby ste dokázali pokryť celý vinič. Dôkladne prikryte vinič sieťou a upevnite ju plastovými prúžkami. Vtáky nemajú žiadnu šancu a vy si môžete vychutnávať sladučké plody hrozna alebo lahodné dúšky vlastnoručne dorobeného vínka.
V blízkosti krov viniča je tiež dobré pestovať rastliny odpudzujúce choroby a škodce.