Domáca kaktusová záhrada: Čo potrebujete vedieť?

kaktusová záhrada Zdroj: pexels.com

Vlastná kaktusová záhrada je snom mnohých záhradkárov. Nemusíte žiť v ďalekej exotike, aby ste si mohli užívať tieto pichľavé zázraky. Stačí dodržiavať niekoľko základných zásad a z vlastnej kaktusovej oázy sa môžete tešiť aj vy!

Mnoho záhradkárov miluje kaktusy pre ich rozmanitosť. Rozličné tvary, veľkosti či farby z nich robia veľmi atraktívne objekty strhávajúce pohľady. Patria medzi sukulenty, teda rastliny schopné vydržať sucho vďaka schopnosti uchovávať vodu v listoch, stonkách či koreňoch. Nielen pre svoju odolnosť sa tešia čoraz väčšej obľube.

Chcete si vytvoriť vlastnú kaktusovú záhradu doma? Poradíme vám, ako si vypestovať krásne, zdravé a prosperujúce kaktusy.

Domáca kaktusová záhrada: Čo potrebujete vedieť

Pichľavé kaktusy: Chcete, aby vám zakvitli? Zaštepte ich

Správna nádoba na pestovanie

Vyberte si správnu nádobu na pestovanie kaktusov. To je mimoriadne dôležitá rada. Môžete byť kreatívny, tvorivosti sa medze nekladú. Originálne je napríklad zoradiť drobné hrnce (hrnčeky), v každom z nich bude jeden kaktus. Uistite sa, že každá nádoba má vypúšťací otvor.

Vyberte vhodnú pôdu

V špecializovaných obchodoch pre záhradkárov dostanete kúpiť vhodný “kaktusový mix”. Teda pôdu pre pestovanie sukulentov či priamo pre pestovanie kaktusov. Pôda musí byť priepustná a zrnitá.

kaktus
zdroj: pixabay.com

Vhodný výber kaktusov

Zabudnite na pestovanie kaktusov zo semien. Rastú veľmi pomaly. Pokiaľ by ste sa rozhodli vypestovať si vlastný kaktus zo semien, čakali by ste na hotový produkt zvyšok svojho života. Pri práci s kaktusmi noste rukavice, aby ste na ich pichliačoch neutrpeli zranenia. Na pôdu môžete nasypať dekoratívny štrk či malé kamienky a vaše kaktusy budú vyzerať štýlovo. Najčastejšie sa pestujú mexické a juhoamerické kaktusy. V zime je ich možné pestovať pri teplote 5-10 stupňov Celzia. V lete je možné ich pestovať aj vonku. Sú nenáročné na pestovanie a odolné.

Šetrné polievanie

Ide o kaktusy, na to nezabúdajte. Skôr tolerujú sucho ako prehnanú vlahu. Kaktusy stačí polievať raz za dva týždne. Skontrolovať dostatok vlahy môžete tak, že zapichnete drevenú paličku niekoľko centimetrov do pôdy. Ak je po vytiahnutí vlhká či je na nej nalepená pôda, netreba kaktusy polievať. Ide o skutočne nenáročné rastliny na pestovanie, pretože zábudlivosť pri polievaní vám odpustia. V zime sú kaktusy vo vegetatívnom období a nie je nutné ich polievať. Presádzanie kaktusov je najvhodnejšie na jar, keď sa prebúdzajú zo “zimného spánku”.