Na túto rastlinku sa takmer zabudlo, ale je to škoda. Žerucha je plná vitamínov a zdravia
Skúšali ste už pestovať žeruchu? Je to asi najjednoduchšie na svete, rovnako ako si urobiť čaj. Dať do hrnčeka vrecko a potom jednoducho zaliať. Tak presne funguje aj táto miniatúrna rastlinka. Dnes ju už pestuje málokto. Takmer sa na ňu zabudlo. Kedysi sa pestovala ako okrasná trávička, pripomínajúca štvorlístok, ale iba s dvoma lístkami.
Žerucha lieči
Zlepšuje krvný obeh a celkovú krvnú sústavu. Zlepšuje krvný tlak, ktorý dnes máme buď veľmi vysoký, alebo veľmi nízky. Má veľa vitamínov, hlavne céčko, B1, B3, B6 a betakarotén. Je dobrá kamarátka s obličkami. Keď máte s nimi problémy, dokáže vám ich prečistiť. Ide totiž o veľmi silné korenie s aromatickou vôňou podobnou dymu. Žerucha navyše podporuje i trávenie.
Ako ju vypestovať?
Stačí vám iba malé viečko zo zmrzliny, kde vložíte semienka a nasypete asi centimeter piesku. Potom treba pravidelne zalievať! Pri správnej starostlivosti ešte v ten deň začína proces klíčenia. Na druhý už máte mini klíčky. Do 5 dní máte čisté a voňavé korenie. Po usušení a posypaní kuracieho mäsa vám bude chutiť. Dá sa jesť aj neupravená.
Tip na šalát na záver:
Pripravte si zdravý šalát so žeruchou. Budete naň potrebovať 3 lyžice posekanej naklíčenej žeruchy, 1 strúčik cesnaku, 1 červená cibuľa, 2 viazaničky reďkoviek, 1 hlávkový alebo čínsky šalát, 3 paradajky, 1 šalátová uhorka, vínny ocot, soľ a cukor podľa chuti
Postup
Šalát rozoberte na listy, umyte pod tečúcou vodou. Môžete pokrájať na pásiky. Potom pokrájajte na kolieska ošúpanú a umytú cibuľu, neošúpanú uhorku, reďkovky a paradajky. V ďalšom kroku očistený cesnak rozotrite so soľou a premiešajte s pokrájanou zeleninou. Pridajte žeruchu a zalejte octovým zálevom. Ihneď podávajte k mäsovému hlavnému jedlu.