Viete ktorému kvetu sa hovorí kráska z vidieckych záhrad? Nenáročná a pekná topoľovka dodá vašej záhrade to správne romantické čaro.
Kedysi boli súčasťou každej záhrady na vidieku, dnes ich vidieť zriedkavo. Reč je o topoľovkách, ktorých čaro si zaslúži znovuobjavenie.
Topoľovky ( Alcea rosea ) sa niekedy označovali ako ibiš ružový a boli pestované ako dvojročky. To znamená, že v roku sejby osiva narástla prízemná ružica listov a z nej až v ďalšom roku ( jún a september) mohutné stonky, na ktorých rástli kvety. Avšak možno ju označiť za trvalku, ktorá vás krásou svojich kvetov bude pri správnej starostlivosti tešiť dlho. Táto rastlina sa totiž dokáže po prvom vysiatí sama presievať. Avšak môžete byť bez obáv, nebude z nej burina, ktorá vám zaberie miesto po celej záhrade. Rastie totiž iba najbližšie k materskej rastline. Topoľovka má rôzne odtiene kvetov, najobľúbenejšia je tmavočervená, bordová, ružová, či žltá.
Rez ruží, praktické rady, ako na toPodmienky pestovania topoľovky
Topoľovke sa bude dariť najlepšie na slnečnom mieste a v priepustnej pôde. Nevadí jej však ani ťažšia zem. Sejbu treba uskutočniť najlepšie v marci alebo apríli, a to do pareniska, či do kvetináča, ktorý umiestnite do miestnosti s teplotou okolo 19 °C. Mladé rastlinky treba po vzídení pretrhať. Do záhrady na záhon sa vysádzajú v máji až v júli. Jednotlivé kvety by mali byť od seba vzdialené 60 cm. Keďže ide o vysokú trvalku, je potrebné ju chrániť pred vetrom, napríklad výsadbou pri stenách.
Pozitívne účinky topoľovky na naše zdravie z vidieckych záhrad
Vedeli ste, že topoľovka pomáha pri chorobách dýchacích ciest? Stačí, keď si z kvetov tejto rastliny uvaríte chutný čaj. Okrem týchto účinkov pozitívne pôsobí aj pri menštruačných bolestiach či podráždenom žalúdku.