Tieto malé zázraky plné antioxidantov potrebujú špeciálny prístup pri ich pestovaní. Ak chcete vedieť, ako správne pestovať čučoriedky, ste na dobrom mieste.
Ako správne pestovať čučoriedky
Možno nepotrebujeme mať plnú záhradu kvitnúcich čučoriedok ako keď vojdeme do lesa, kde si ich môžeme nazbierať do nerezovej kanvice a doma z nich pripraviť skvelý čučoriedkový koláč. Ale ak vkročíte do svojej záhrady a nazbierate aspoň za hrsť čučoriedok, ktoré si môžete pridať do svojich raňajok, určite postačí aj to. Čučoriedky potrebujú pre svoj rast špecifické prostredie. Na to, aby sme ich mohli pestovať doma na svojich záhradách im musíme vytvoriť vhodné podmienky.
Čučoriedky a kyslá pôda
Toto drobné ovocie potrebuje pre svoj rast kyslé prostredie, kde sa pH musí pohybovať medzi 4,5 – 5,5. Väčšina ľudí vysádza v zemine s pH 6,5- 7,5 a tu nastáva dôvod, prečo nemajú takú úrodu, akú očakávali. Buď sú čučoriedky príliš malé, alebo nie sú vôbec. Rastlina môže vyschnúť alebo sa zakrpatieť. Čučoriedky s nesprávnym pH mrznú a rastline sa jednoducho nedarí.
Čo čučoriedky potrebujú?
Čučoriedky milujú veľmi pórovitú, ale vlhkú pôdu. Preto kompostujte a vysádzajte túto užitočnú rastlinu v pneumatikách, kde sa zem zhutňuje a neprevzdušňuje tak ľahko, čím sa vytvára kyslejšie prostredie pre čučoriedky. Toto drobné ovocie tiež nutne potrebuje časté zalievanie vodou.
Keď budete vyberať miesto vo svojej záhrade pre ich výsadbu, rozhodujte sa skôr pre tienistý priestor ako slnečný, čím sa vyhnete uschnutiu rastliny a jej následnému zániku.
Ďalším trikom, ktorý vám zabezpečí bohatšiu úrodu, je pravidelné každoročné presádzanie rastliny. Najvhodnejší čas na to je práve teraz, t.j. ešte pred rozkvetom. Ak vidíte korene vychádzajúce z drenážnych otvorov, zalievajte; ak nie, kompost obnovte.
Pôdu môžete obohatiť aj o granule s hnojivom určeným špeciálne pre čučoriedky. Granule potrebujú priamy kontakt s koreňmi, aby mohli pracovať, preto ich nasypte rovnomerne na dno výsadbového otvoru.