Dom a chata

Ako bezpečne držať medvede ďaleko od vašej záhrady

Kedysi tento problém bol pre nás tabu. Súčasnosť je iná. Ako bezpečne držať medvede ďaleko od vašej záhrady? Dozviete sa v nasledujúcich riadkoch.

Táto najväčšia šelma na Slovensku začína byť v niektorých oblastiach jedným zo škodcov, ktorí vedia napáchať neplechu. Najmä severné a stredné Slovensko už zažilo niekoľko nepríjemných stretnutí s medveďom. Problémy s nimi majú včelári, pestovatelia bobuľového ovocia či chovatelia oviec a dobytka. No ani chovatelia sliepok či králikov nie sú pred nimi dostatočne chránení. Medvede jednoducho nechápu, že vaša záhrada a úroda v nej nie je aj pre nich.

Trápia vás biele molice? Vieme, ako vyhrať boj s nimi

Nerobte bufet pre medveďov, môže ich to stáť život

V prvom rade je potrebné urobiť všetko, čo je vo vašich silách, aby sa medvede nenaučili chodiť do vašej záhrady a nevnímali ju ako bufet, čiže zdroj potravy. Akonáhle medvede zistia, že necháte otvorený odpadkový kôš, ľahko dosiahnuteľné kŕmidlá pre vtáky alebo misky s jedlom pre vaše domáce zvieratá vonku, neprestanú prichádzať na váš dvor. Pozor tiež dajte, čo vyhadzujete na kompost.

Akonáhle sa tieto šelmy stanú závislými na ľudskej potrave, môže ich to často stáť život. Stávajú sa totiž nebezpečnými pre človeka a môžu byť odstránení príslušnými úradmi.

Na mravce, blchy, burinu či hnojivo pre stromy. Vyskúšajte toto!

Postavte elektrický plot

Najlepšou možnosťou, ako udržať medvede mimo záhrady, je elektrický plot. Bežný plot toto zviera totiž nezastaví. Odhodlaný medveď môže plot buď zvaliť, alebo ten pevnejší podhrabať a podliezť. Inštalácia elektrických plotov nie je zložitá a takýto plot vám vydrží dlho.

Elektrický plot je navrhnutý tak, aby šokoval každého, kto sa ho dotkne. To je dôležité mať na pamäti. To znamená, že nielenže budete držať medvede mimo záhradu, ale zároveň ich vďaka tomu budete učiť, aby dodržiavali vzdialenosť a rešpektovali vnútorné bariéry plotu. Elektrický šok je nepríjemný, neprináša však dlhodobé škody a nie je smrteľný. Medvede majú hustú srsť, ktorá chráni pokožku pred nárazom. Cieľom je zasiahnuť ich nos a tvár. Medvede sú zvedavé a bystré. Zhromažďujú informácie nosom. Šok do nosa je účinným odstrašujúcim prostriedkom!

Hluková alebo svetelná nástraha

Na odplašenie medveďov môžete použiť hlasné zvuky. Pomôcť môže napríklad zvuk štekajúceho psa, alebo si zaobstarať živého. Miesto, kde umiestnite zvukový a svetelný plašič treba meniť, lebo si inak medveď na nástrahu zvykne a nebude sa jej báť.

Nely 3010

Recent Posts

Trávenie počas Vianoc: Tieto bylinky vás zachránia po ťažkých jedlách

Trávenie počas Vianoc dostane riadne zabrať. Našťastie príroda nám dokáže podať pomocnú ruku prostredníctvom týchto…

23 hodín ago

Škodia vonné sviečky zdraviu? Pravda, ktorú potrebujete vedieť

Najmä počas vianočných sviatkov sú najobľúbenejšou dekoráciou. Avšak pozor. Škodia vonné sviečky zdraviu a máme…

2 dni ago

Netradičné vianočné recepty: Chutné a zdravé alternatívy pre každého

Máme pre vás tipy na netradičné vianočné recepty vhodné pre vegánov, ľudí s intoleranciou na…

3 dni ago

Ako sa počas Vianoc starať o zdravie pečene: Praktické tipy na zdravšie sviatky

Vianoce a zdravie pečene: Prečo je dôležité nezabúdať na najväčší dar? Pretože ide o jeden…

4 dni ago

Bylinkové čaje proti nespavosti: Aké je tajomstvo pokojnej noci?

Únava je vaša stála spoločníčka? Prírodné riešenie je bližšie, ako si myslíte. Predstavujeme vám bylinkové…

5 dní ago

Sterilizovaný hlávkový šalát ako chutná príloha k jedlu, a nielen to

Sterilizovaný hlávkový šalát môže byť chutnou možnosťou, ako uchovať vitamíny z vašej záhrady aj počas…

6 dní ago