Vianoce a zdravie pečene: Prečo je dôležité nezabúdať na najväčší dar? Pretože ide o jeden z najdôležitejších orgánov, ktorý práve počas najkrajších sviatkov roka dostáva zabrať.
Sviatky sú obdobím radosti, rodinných stretnutí a dobrého jedla, no pre mnohých sú aj záťažou pre zdravie. Veľa cukru, tuku, alkoholu a málo pohybu môže našu pečeň výrazne zaťažiť. Tento dôležitý orgán je nenahraditeľným filtrom nášho tela. Pomáha nám spracovávať živiny, detoxikovať organizmus a udržiavať rovnováhu vnútorného prostredia. Avšak nezdravý životný štýl môže viesť k ochoreniam, ako je MASLD – metabolicky asociované ochorenie pečene. Toto ochorenie je často tiché, no jeho dôsledky môžu byť vážne. Preto dbajme na zdravie pečene aj počas sviatočných dní. Prinášame pre vás niekoľko rád.
Pečeň je tichým bojovníkom nášho zdravia. Napriek tomu, že denne zvládne tisíce chemických reakcií, nezdravý životný štýl ju môže poškodiť. Jedným z najrozšírenejších problémov je spomínané MASLD. Toto ochorenie vzniká pri nadmernom ukladaní tuku v pečeni a môže prerásť do závažnejších stavov, ako je zápal pečene (MASH), fibróza alebo dokonca cirhóza.
Dobrou správou je, že včasné kroky, ako zdravšie stravovanie, pravidelný pohyb a obmedzenie alkoholu, môžu pomôcť prekonať ochorenie alebo zvrátiť jeho priebeh.
Nájdime si počas sviatkov čas na pohyb. Aj krátka prechádzka po večeri, tanec pri obľúbenej hudbe alebo športové aktivity s rodinou môžu pomôcť zvládnuť zvýšenú záťaž. Každý pohyb podporuje metabolizmus a pomáha odbúravať toxíny.
Prispôsobme svoje tradičné vianočné jedlá tak, aby boli šetrnejšie k pečeni:
Nahraďme majonézu v zemiakovom šaláte bielym jogurtom.
Kapra namiesto vyprážania upečme v rúre alebo pripravme na pare.
Dezerty – dajú sa pripraviť s nižším obsahom cukru alebo napríklad so stéviou či medom.
Niektoré druhy ovocia a zeleniny obsahujú látky, ktoré dokážu podporiť správne fungovanie pečene a jej regeneráciu. Zaradením týchto potravín do jedálnička nielen počas Vianoc urobíme veľký krok k lepšiemu zdraviu:
Ak pociťujeme príznaky, ktoré môžu súvisieť s poškodením pečene (strata chuti do jedla, únava alebo tlak v pravom podrebrí), oplatí sa tomuto dôležitému orgánu podať pomocnú ruku. Napríklad vo forme prípravkov obsahujúcich esenciálne fosfolipidy. Tieto látky regenerujú pečeňové bunky, zlepšujú ich funkciu a pomáhajú obnovovať zdravé metabolické procesy v pečeni.
Vianoce sú ideálnym časom na pozitívne zmeny. Urobme preto prvý krok k zdravšiemu životnému štýlu – darujme si pohyb, lepšiu stravu a viac starostlivosti o svoje telo. Vaša pečeň nám to oplatí zvýšenou energiou, lepšou náladou a kvalitnejším životom po celý rok.
Trávenie počas Vianoc dostane riadne zabrať. Našťastie príroda nám dokáže podať pomocnú ruku prostredníctvom týchto…
Najmä počas vianočných sviatkov sú najobľúbenejšou dekoráciou. Avšak pozor. Škodia vonné sviečky zdraviu a máme…
Máme pre vás tipy na netradičné vianočné recepty vhodné pre vegánov, ľudí s intoleranciou na…
Únava je vaša stála spoločníčka? Prírodné riešenie je bližšie, ako si myslíte. Predstavujeme vám bylinkové…
Sterilizovaný hlávkový šalát môže byť chutnou možnosťou, ako uchovať vitamíny z vašej záhrady aj počas…
Sušená zelenina môže predstavovať metódu, ako vhodným spôsobom konzervovať úrodu z vašej záhrady na zimu. …