Záhrada

Ako sa vysporiadať s hrdzou na rastlinách

Nepekné zafarbenie listov vašich rastlín môže byť znakom rôznych chorôb. Ako sa vysporiadať s hrdzou, ktorá môže zničiť vašu úrodu? Máme pre vás dobré tipy.

Hrdza sa prejavuje fľakmi najskôr bielej farby, ktoré neskôr prechádzajú do červenkastého odtieňa. Môže napadnúť nielen rastliny pestované na záhone, ale aj vaše izbové kvety. Najviac sú ňou ohrozené staršie rastliny ako mladé výhonky. V niektorých prípadoch môžu spomínané škvrny na listoch sčernieť.

Ďalším bežným príznakom, ktorý sa objavuje na listoch, sú vyvýšené hrbole. Majú rôzne farby, vrátane hnedej, žltej alebo oranžovej. Hrbole sa zvyčajne objavujú na spodnej strane infikovaných listov. Ide o plesňové ochorenie, ktoré netreba podceňovať. Napadnutá plodina totiž prestane rásť a nedokáže vytvárať zdravé plody. V najhoršom prípade môže odumrieť. Ako sa vysporiadať s hrdzou vo vašej záhrade? Máme pre vás tipy, ktoré môžu pomôcť.

Účinná pasca na vošky: Tipy, ako pestovať jedlú kapucínku

Ako liečiť hrdzu

Ak je vaša rastlina napadnutá hrdzou, vašou prvou činnosťou by malo byť odstránenie chorého rastlinného materiálu. Odstráňte napadnuté listy a vyhoďte ich do koša. Nekompostujte ich. Tak by sa hrdza mohla rozšíriť skrze kompost po celej záhrade.

Ak odstránenie infikovaného rastlinného materiálu problém nevyrieši a na vašich rastlinách sa naďalej objavuje poškodenie hrdzou, ďalšou najlepšou možnosťou je komerčné ošetrenie postrekmi. Skúste na postihnuté listy naniesť fungicídy medi alebo sírny prach. Vždy si dôkladne prečítajte obal, aby ste sa uistili, že výrobok používate bezpečne.

Fungicídy obsahujúce síru alebo meď bojujú proti hrdzi zmenou pH okolitého prostredia (v prípade hrdze pH lístia). Huba v nevyhovujúcom pH nemôže ďalej prežiť a ani sa šíriť.

Pri použití fungicídov postriekajte postihnuté listy hneď, ako zistíte známky hrdze. Aplikáciu opakujte približne každý týždeň. Tieto druhy postrekov aplikujte skoro ráno alebo večer, aby ste predišli popáleniu listov.

Ako sa môže hrdza rozšíriť na vaše rastliny

Hrdza prosperuje v prípade vlhkého a teplého počasia. Ak žijete v oblasti, kde počas leta veľa prší, je toto plesňové ochorenie pravdepodobne bežným problémom vo vašej záhrade.

Ohrozené sú tiež záhony so slabo odvodnenou pôdou alebo rastliny, ktoré sú veľmi husto vysadené. Hrdza sa šíri spórami húb. Tie sa prenášajú na listy buď prostredníctvom vetra, alebo vody. Ak toto ochorenie podceníte, veľmi ľahko sa prenesie na okolité rastliny vo vašej záhrade.

Nely 3010

Recent Posts

Fakty o hadoch, ktoré ste možno nevedeli

Fakty o hadoch sú fascinujúce. Tieto tvory sú často obklopené mýtmi, strachom či nepochopením. Čo…

19 hodín ago

Pestovanie klinčeka: Tieto kvety nesmú v záhrade chýbať!

Klinček záhradný patrí medzi kvety, ktoré zaujmú na prvý pohľad svojou eleganciou a pestrosťou. Pestovanie…

2 dni ago

Prečo strihať hlodavcom pazúre? Tu sú dôležité odpovede

Máte doma zajaca či morča? Viete prečo strihať hlodavcom pazúre? Tu sú odpovede na dôležité…

3 dni ago

Kvalitné hrozno: Ako ho dopestovať? Začať treba už teraz

Kto by odolal šťavnatým strapcom sladkého hrozna, ktoré sú plné chuti, vitamínov a slnečných lúčov?…

4 dni ago

4 základné podmienky, aby sa úroda vydarila

Plánujete tento rok vlastnú zeleninovú záhradu, či pestovanie drobného ovocia? Spoznajte 4 základné podmienky, ktoré…

5 dní ago

Rozbor pôdy, čo treba o ňom vedieť?

Pôda – základ života na Zemi a nevyhnutná podmienka pre pestovanie plodín. Pre vinohradníkov je…

6 dní ago