Na rýchle a ekonomické štiepanie dreva neexistuje lepší nástroj ako sekera. Ako správne nabrúsiť sekeru, dozviete sa v nasledujúcich riadkoch.
Sekera je starodávny nástroj, ktorý si zachoval svoj význam v priebehu vekov a dnes je stále spoľahlivým doplnkom dielní, chát či gazdovstiev.
Sekera však dobre slúži, keď je ostrá. Po viacerých použitiach sa môže otupiť. Pokiaľ máte pár základných dielenských nástrojov, môžete si nabrúsiť sekeru sami. Za menej ako 15 minút ju tak môžete znovu použiť. Ako správne nabrúsiť sekeru sa dozviete v nasledujúcom článku.
Prečo je dôležité nabrúsiť sekeru
Skúsení kuchári vedia, že tupý nôž je nebezpečnejší ako ostrý. Je to preto, že na nôž je potrebné vyvinúť väčší tlak, aby fungoval. To isté platí i pri sekere. Pri štiepaní polena ostrou sekerou očakávate, že sekeru zdvihnete a potom s určitou silou švihnete dole. Ako sa sekera otupuje, ste nútení udierať do dreva čoraz väčšou silou – až do bodu, kedy ide skôr o tupú silu ako o ostrú hranu štiepiacu drevené vlákna.
Urobte si miniskalku v meste: Praktický manuál, ako na toKedy naostriť sekeru
Sekeru nabrúste pred každým rezaním dreva alebo začiatkom jesene či zimy. Ostrenie sekery by nemalo byť len každoročnou udalosťou. Prejdite občas prstom po okraji sekery, aby ste vyskúšali jej ostrosť.
Ak pri rúbaní dreva pracujete príliš tvrdo, môže sa vám to fyzicky vypomstiť. Dobrý úder sekery by mal byť väčšinou poháňaný gravitáciou, pričom väčšinu práce robí váha hlavy sekery a ostrosť jej čepele.
Pozor na bezpečnosť pri brúsení sekery
Brúsenie sekery je nebezpečné v mnohých smeroch. Vždy používajte ochranu sluchu a zraku. Pri prevádzke brúsky sa uistite, že viete brúsku používať a že ste si pozorne prečítali pokyny, ktoré sú k nej priložené.
Takisto treba dať pozor, aby sa vám počas brúsenia nedostalo do brúsky príliš voľné oblečenie, vlasy alebo šperky. Noste košeľu s dlhým rukávom, nohavice a topánky. Skôr ako sa dotknete okrajom sekery brúsky, uistite sa, že nebudete v smere horúcich kovových pilín. Pri ručnom pilovaní sekery noste rukavice.
Ako na brúsenie sekery
Sekeru najskôr pred brúsení pevne upevnite. Najideálnejší je stolný zverák, vďaka ktorému máte prístup k sekere z oboch strán. Ak nemáte zverák, improvizujte s dostupnými materiálmi, ako sú napríklad dve tehly.
Brúsenie pomocou uhlovej brúsky
Zapnite uhlovú brúsku. Začnite brúsením asi centimeter a pol smerom nadol od okraja. Opakujte na druhej strane. Ostrie sekery nabrúsite tak, že presuniete brúsku na okraj sekery. Zmeňte uhol brúsky asi na 25 stupňov. Keď skončíte s jednou stranou, prejdite na druhú stranu.
Ručné pilovanie pilníkom
Ostrie sekery obrúste pilníkom smerom nadol. Nakloňte pilník smerom nadol k okraju sekery, aby ste zvýšili ostrejší okraj. Pokračujte tam a späť medzi každou stranou, kým nebude sekera nabrúsená k vašej spokojnosti.
Po brúsení sekeru vždy skontrolujte, či je dostatočne ostrá. Na reznej ploche by nemali byť žiadne ryhy. Ak áno, priložte brúsku na sekeru a brúste, kým sa ryhy nevyhladia.