Ako strihať kríky a stromy

Ako strihať kríky a stromy Zdroj: www.pixabay.com

Prerezávanie rôznych druhov rastlín si vyžaduje rôzne metódy. Tu sú kroky na správne strihanie kríkov a stromov vo vašej záhrade. Viete kedy a prečo a ako strihať kríky, stromy a kvety?

V minulom článku sme si povedali, kedy je vhodný čas na orezávanie stromov, dnes sa dozviete, ako strihať kríky či orezávať správne stromy.

  1. Odstráňte, čo je suché, alebo už čoskoro vyschne

Ak uvidíte konáre, ktoré sú už mŕtve alebo sú v procese umierania, treba ich z rastliny odstrániť.

  1. Odstráňte choré vetvy

Ďalej si posvieťte na akékoľvek chorobné rastúce konáre stromu alebo kríku. Snažte sa odstrániť celú infikovanú oblasť , aby sa choroba či pleseň nešírila do ďalších častí rastliny.

Majte tiež na pamäti, že stromy a kríky by ste nemali prerezávať, ak sú vlhké ( po daždi či polievaní ), pretože vlhkosť by mohla pomôcť pri šírení choroby okolo rastliny.

  1. Odrežte vetvy, ktoré zavadzajú

Ak máte konáre stromu alebo kríka, ktoré zavadzajú a bránia prechodu po ceste či chodníku, alebo kde je potrebné robiť pravidelnú údržbu dvora, odrežte ich. Uľahčíte tak nielen starostlivosť o záhradu, ale môžete tiež predísť zraneniu.

Čo sú jednoročné a dvojročné rastliny? Toto treba vedieť, ak ich chceme pestovať
  1. Odstráňte skrížené vetvy alebo vetvy, ktoré prekážajú v raste rastliny

Potom, čo ste z vašich stromov a kríkov odstránili suché, choré a otravné vetvy, začnite hľadať konáre, ktoré sú skrútené, prekrížené a alebo rastlinu rozdvojujú. Zvoľte si potom slabší a menší výhonok  a ten odrežte, aby silnejší mohol slobodne rásť.

Keď ste to urobili, ste pripravení na posledný krok procesu prerezávania stromov a kríkov.

  1. Prerieďte korunu stromov a kríkov

Pre správny rast potrebuje každá rastlina dostatok svetla a vzduchu pre  každý svoj výhonok. Preto vyhľadajte všetky zhluky vetví, ktoré by mohli brániť správnemu prúdeniu vzduchu alebo zabrániť prenikaniu slnečného svetla a odrežte ho.

V ďalšom článku sa dozviete, ako správne strihať kvety.