Zdroj foto: Pixabay
Máme pre vás niekoľko tipov, na ktoré treba myslieť, kým začnete s výsadbou na vašej záhrade. Odpoveď, ako založiť vlastný zeleninový záhon nájdete tu.
V predchádzajúcej časti sme si hovorili o niekoľkých dôležitých veciach, ktoré treba premyslieť pred založením vlastnej záhrady. To však nie je zďaleka všetko. Ak sa pýtate, ako založiť vlastný zeleninový záhon, čítajte ďalej.
Tento krok môžete preskočiť, ak chcete pestovať iba malý počet rastlín (1-10), pretože približne očami môžete zhruba odhadnúť, koľko miesta potrebujete. Ak však plánujete pestovať veľkú záhradu, je to veľmi dôležitý krok, ktorý by ste nemali preskočiť.
Výpočet priestoru je v skutočnosti veľmi komplikovaný. Potrebujete vedieť, ktorá rastlina ako rastie, kedy rastie, aký priestor je potrebný pre každú rastlinu a až potom budete mať možnosť získať predstavu o potrebnom priestore. Konkrétne údaje zväčša bývajú uvedené na obale z osiva.
3 super tipy pre marcovú úžitkovú záhraduPoloha je kľúčom k pestovaniu prosperujúcej záhrady. Existujú tri hlavné zásady.
Najprv musíte na dvore nájsť miesto, ktorému sa dostáva denne slnečné svetlo šesť hodín alebo viac.
Väčšina rastlín potrebuje pre svoj zdravý rast šesť hodín slnečného svetla. Existuje však zelenina, ktorá vyžaduje menej (obvykle 3-6 hodín). To je to, čo záhradkári nazývajú čiastočným slnkom alebo polotieňom), ale musíte si vybrať aj tak miesto so šiestimi hodinami slnka. Ak rastlina, ktorú chcete pestovať, nepotrebuje plné slnko, trik spočíva v tom, že v jej blízkosti budete pestovať takzvanú tieňovú rastlinu, ktorá vytvorí potrebný polotieň ( napríklad fazuľa, slnečnica, kukurica a iné).
Zhrnutie na záver: Vždy vyberte miesto, ktoré dostane plných šesť hodín slnka. Môžete vytvoriť tieň, ale nemôžete vytvoriť slnko.
Po druhé, vyberte miesto, kde je pôda dobre odvodnená. Ak je oblasť na vašom dvore náchylná k záplavám alebo tam často stojí voda, nie je to dobré miesto pre záhradu. Aspoň pokiaľ pozemok neodvodníte.
Ak je to možné, záhradu umiestnite čo najbližšie k zdroju vody. Budete mať potom oveľa jednoduchšie zavlažovanie.
Potraviny z vašej záhrady pre lepší spánokĎalším krokom je naplánovanie rozloženia vašej záhrady. Poslúži vám pero a papier, kde si spravíte náčrt. Mali by ste poznať, aké rastliny sa môžu sadiť vedľa seba, a ktoré sa naopak neznášajú. To si povieme v ďalšom článku.
Bez dobrej pôdy nemôžete dosiahnuť dobrú úrodu. Ak chcete vedieť, či máte dobrú kvalitu pôdy alebo nie, musíte ju otestovať. Podľa toho zistíte, či je potrebné pred výsadbou urobiť nejaké úpravy. Existuje jednoduchý test, ktorý vám to pomôže zistiť: Zem, kde chcete sadiť, dobre namočte. Potom nechajte vodu jeden deň usadiť. Nasledujúci deň sa vráťte, zem vezmite do ruky a stlačte ju. Dlaň roztvorte a jemne do nej strčte druhou rukou. Ak sa zem okamžite rozsype, obsahuje príliš veľa piesku a na jej obohatenie budete musieť pridať hnoj alebo kompost.
Ak sa zem len jemne rozpadne, ako keď rozmrvíte vlhkú sušienku, môžete sadiť.
Odkvitnuté kvety orgovánu môžu pôsobiť na obľúbenom kríku nevzhľadné, preto ich niektorí pestovatelia odstraňujú. Je…
Pestovanie rastlín pri demencii sa javí ako účinná forma terapie a na ľudské zdravie má…
Očarujúci Ficus Ginseng – Ideálny bonsai pre začiatočníkov. Ak neveríte, presvedčte sa na vlastnej koži.…
Sladké zemiaky si rýchlo získavajú obľubu aj u nás. Nečudo. Majú množstvo výhod, ktoré sa oplatí…
V súčasnosti rastie trend používať viac ekologické hnojivá. Sú rovnako účinné ako tie chemické? Poďme si…
Poradíme vám, ako sa starať o zamiokulkas. Táto nenáročná rastlina predsa len potrebuje niekoľko vecí,…