Viete, čo je to erinóza a ako môže uškodiť vašim ovocným stromom a viniču? Máme pre vás užitočné rady, ako sa jej zbaviť.
Čo je to erinóza?
Erinóza, známa aj ako plstnatosť, predstavuje jednu z chorôb, ktorá môže postihnúť ovocné stromy a vinič. Táto choroba sa na rastlinách prejavuje tvorbou plstnatých vankúšikov na listoch a ich hrboľatosťou. Pôvodcom tejto nepríjemnej choroby je pavúkovec vlnovník viničový (latinsky Eriophyes vitis), ktorý preferuje staršie hrušky, no nevyhýba sa ani mladým výpestkom v ovocných škôlkach. Ako sa erinóza prenáša a je skutočne nebezpečná pre naše ovocné stromy a vinič?
Prejav a prenos erinózy
Erinóza sa na rastlinách prejavuje výraznými symptómami, ako sú plstnaté vankúšiky na listoch, ktoré sú často sprevádzané hrboľatosťou listovej plochy. Tieto symptómy nielenže znižujú estetickú hodnotu rastliny, ale môžu tiež zasahovať do procesu fotosyntézy, čím negatívne ovplyvňujú celkovú vitalitu a produktivitu ovocných stromov a viniča.
Prenos choroby sa najčastejšie deje priamo z materských stromov prostredníctvom napadnutých púčikov pri očkovaní alebo vrúbľovaní. Škodca má schopnosť prezimovať v púčikoch alebo v puklinách kôry, čo zvyšuje riziko šírenia choroby v nasledujúcej vegetačnej sezóne.
Vhodné kombinácie rastlín v zeleninovej záhradeOpatrenia a ošetrenie
Naštastie, v mnohých prípadoch chemické ošetrenie proti erinóze nie je nevyhnutné. Efektívnou metódou boja proti tejto chorobe je odstránenie koncov konárikov s napadnutými listami, čím sa eliminuje zdroj nákazy. Pri silnejšom napadnutí sa však odporúča ošetriť stromy na jar, v čase pučania, prípravkom Sulka, ktorý môže pomôcť predchádzať ďalšiemu šíreniu choroby.
Aj keď erinóza predstavuje hrozbu pre ovocné stromy a vinič, správnymi preventívnymi opatreniami a starostlivosťou možno riziko jej šírenia výrazne znížiť. Kľúčom k úspechu je včasná identifikácia symptómov a rýchla reakcia. S vhodnými krokmi, ako je prerezávanie napadnutých častí a prípadné chemické ošetrenie, môžete svoje ovocné stromy a vinič ochrániť pred negatívnymi dôsledkami erinózy. Tento prístup nielenže zabezpečí zdravie vašich rastlín, ale tiež prispeje k udržateľnej a bohatej úrode ovocia pre budúce generácie.