Categories: Záhrada

Čo spôsobuje praskanie paradajok a ako tomu zabrániť

Venujete im svoj čas, energiu a celé vaše úsilie pri pestovaní paradajok je znehodnotené ich popraskaním? Čo spôsobuje vlastne tento jav? V nasledujúcom článku sa dozviete, v čom spočíva tento problém.

Čo spôsobuje praskanie paradajok?

Popraskanie paradajok je spôsobené fyziologickými príčinami. Nie pôsobením škodcov či hubovými ochoreniami, ako sa mnohí záhradkári domnievajú. Praskanie paradajok sa preto uvádza medzi abiotické poruchy.

Hlavnou príčinou praskania paradajok je nepravidelné zavlažovanie. V prípade, že po období sucha príde výdatný dážď alebo zálievka, paradajky jednoducho popraskajú. Rastlina sa nedokáže správne vyrovnať s nadmerným prísunom vlahy.

Akonáhle dôjde k prasknutiu paradajky, otvára sa cesta pre rôzne mikroorganizmy – baktérie a huby a odtiaľ je už len krok k vzniku neželanej hniloby paradajky. Veľmi ťažko predídeme nadmernej vlahe pri pestovaní paradajok pod holým nebom. Výdatnosť zrážok nemáme v moci kontrolovať. Lepšie sa závlaha paradajok reguluje napríklad pri pestovaní v skleníku.

Dôležitý výber správnej odrody

Pokiaľ chcete v čo najvýraznejšej miere obmedziť riziko popraskania paradajok a následnému vzniku hniloby, je vhodné klásť zvýšenú pozornosť na výber správnej odrody paradajok. V tomto prípade sa poraďte s odborníkmi, ktorí vám odporučia konkrétne odrody paradajok menej náchylné na popraskanie.

Zdroj foto: Depositphotos

Pri odrodách paradajok menej náchylných na praskanie to býva uvedené. Jedná sa napríklad o tieto odrody: Bejbíno, Tipo, Toríno, Parto, Strillo, Dafne, Orfea, Orkado, Start, Partner. Dôležité je uvedomiť si, že na (ne)popraskaní paradajok má výrazný vplyv aj spôsob ich pestovania. Náchylnejšie na popraskanie sú paradajky pestované v nádobách.

Získajte osivo z vlastných paradajok, je to jednoduché

Ako správne polievať paradajky?

Správne polievanie paradajok je alfou a omegou pri predchádzaní popraskania. Najväčšiu potrebu vody majú paradajky v období tvorby plodov. Pri zrení až toľko vlahy nepotrebujú. Nepriame opatrenie, ktoré zásobovanie paradajok vodou môže zefektívniť a skvalitniť, je mulčovanie. Vhodným mulčovaním (seno, slama či pokosená tráva) dokážeme obmedziť výpary z pôdy a zeminu tak udržíme dlhšie vlhkú aj pri vyšších vonkajších teplotách.

Ako naložiť s popraskanými paradajkami?

Každému pestovateľovi paradajok je ľúto znehodnotené plody vyhodiť. V prípade, že ich napadne pleseň či začnú podliehať hnilobe, neexistuje iné východisko. No keďže popraskanie paradajok nie je spôsobené chorobami ani škodcami, môžu sa konzumovať, kým nezačnú podliehať hnilobe. Vhodný je tak častejší zber paradajok a ich okamžité spracovanie či konzumácia.

Nely 3010

Recent Posts

Chelátové hnojivá: Tajomstvo zdravej záhrady aj v ťažkých pôdach

Zistite, prečo sú chelátové hnojivá ideálnou voľbou pre zdravý rast rastlín aj v náročných pôdach.…

11 minút ago

Jarný postrek ovocných stromov: Čo použiť a kedy presne?

Apríl je v plnom prúde, stromy už začínajú pučať a na niektorých sa objavujú prvé…

24 hodín ago

Frigo sadba jahôd: Tajomstvo bohatej úrody už v prvom roku

Viete, čo je frigo sadba jahôd? Ak nie, oplatí sa poznať nasledujúce skutočnosti. (viac…)

2 dni ago

Choroby ruží: Ako sa vyhnúť čiernej škvrnitosti a múčnatke

Choroby ruží ako čierna škvrnitosť a múčnatka môžu rýchlo zničiť krásu vašich kvetov. Zistite, ako…

3 dni ago

Máte na trávniku fľaky? Toto sú príčiny

Poradíme tipy, ako prinavrátiť krásu vašej zelenej ploche, ak máte na trávniku fľaky. (viac…)

4 dni ago

Záhrada, ktorá lieči aj očarí: Bylinky do okrasných záhrad ako nový trend, ktorý musíte poznať

Krása a úžitok nemusia ísť proti sebe – práve naopak. V posledných rokoch sa v…

5 dní ago