Cigaretové ohorky majú vážny negatívny vplyv na rastliny a prírodu všeobecne. Pamätajte na to!
Najnovšie výskumy preukázali, že odhodené ohorky cigariet ohrozujú rast rastlín. Vedecký experiment dokázal, že prítomnosť cigaretových ohorkov v pôde znamenal zníženie úspešnosti vyklíčenia ďateliny o 27 percent. Dĺžka výhonkov trávy klesla o 10 percent. Poškodenie rastlín podľa odborníkov spôsobujú cigaretové filtre.
Zem je znečistená. Všetci to veľmi dobre vieme. A výrazným spôsobom. Ohorky cigariet sú podľa vedcov najväčšou formou plastického znečistenia našej planéty. Podľa odhadov každý rok fajčiari odhodia do pôdy zhruba 4,5 biliónov ohorkov.
Na miestach, kde sa nachádzali cigaretové ohorky v pôde, došlo k zníženiu hmotnosti koreňov o viac ako polovicu. Alarmujúce čísla pochádzajú z dielne Anglia Ruskin University publikovanej v odbornom časopise Ecotoxicology and Environmental Safety.
Cigaretové ohorky negatívne ovplyvnili rast ďateliny o 27 percent a dĺžku výhonkov dokonca o 28 percent. Pritom ďatelina je ekologicky veľmi dôležitou rastlinou. Nevyhnutná je pre opeľovače, je dôležitým krmivom hospodárskych zvierat a pomáha k fixácii dusíku vo vzduchu.
Úspech klíčenia pri tráve sa znížil pri prítomnosti cigaretových ohorkov v pôde o 10 percent, dĺžka výhonkov poklesla o 13 percent. Niet už pochýb o tom, že cigaretové filtre majú vážne negatívne dôsledky na životné prostredie.
Väčšina cigaretových ohorkov obsahuje filter vyrobený z acetátu celulózy typu bioplastu. Podľa odborníkov filtre nevyfajčených cigariet mali takmer rovnaký negatívny účinok na rast rastlín ako tie použité. Z toho vyplýva, že poškodenie rastlín je spôsobené samotným filtrom cigariet a nie ďalšími toxínmi uvoľňovanými pri spaľovaní tabaku.
Fajčiari musia prebrať zodpovednosť za svoje konanie. Moderné poznatky jasne dokazujú, že ničia nielen svoje zdravie a zaťažujú tak zdravotníctvo, ale negatívne vplývajú aj na životné prostredie. A ak patríte k zarytým fajčiarom, ktorí sa nedokážu svojho zlozvyku zbaviť, nehádžte prosím, aspoň ohorky na zem.
Príprava na ďalší vegetačný rok začína už v januári. Na čo všetko treba myslieť už…
Plánujete sadiť egreše, ríbezle či maliny? Prezradíme vám vhodné miesto pre drobné ovocie, tak aby…
Dochutia a navyše dokážu byť prospešné pre náš organizmu. Tieto koreniny zaraďte do jedálnička a…
Spoznajte užitočné rady, ktoré sa hodia záhradkárom i milovníkom prírody. Ako odlíšiť larvy motýľov a…
Trávenie počas Vianoc dostane riadne zabrať. Našťastie príroda nám dokáže podať pomocnú ruku prostredníctvom týchto…
Najmä počas vianočných sviatkov sú najobľúbenejšou dekoráciou. Avšak pozor. Škodia vonné sviečky zdraviu a máme…