Kedy a prečo prerezávať stromy, kríky a kvety?

Kedy a prečo prerezávať stromy, kríky a kvety? Zdroj: www.pixabay.com

Orezávanie rastlín je veľmi dôležitý proces, na ktorý by sme nemali v našej záhrade zabúdať. Pri tejto činnosti je veľmi podstatný čas, kedy tak urobiť. Prezradíme vám, kedy a prečo prerezávať stromy, kríky a kvety? 

Ak patríte k nováčikom v záhradkárčení, možno neviete, že prerezávanie je veľmi dôležitý proces v živote vašej záhrady, ktorý netreba vynechať. Pomáha totiž rastu rastlín a ich celkovému zdraviu. Ak rastliny prerežete, odvďačia sa vám bohatšou úrodou, či budú krajšie kvitnúť.

Rovnako podstatný je i čas, kedy stromy a kríky orezať. Ten závisí od druhu rastlín.

Kvitnúce stromy

Kvitnúce stromy je najlepšie prerezávať v neskorom lete alebo začiatkom jesene.  Ak budete neskôr alebo skôr, vystavujete sa riziku odrezania čerstvých kvetov, čo nie je dobré pre váš strom.

Kríky

Kríky by sa mali prerezávať počas ich spánkovej fázy, keď nerodia a pripravujú sa na prežitie.

Vo väčšine prípadov by ste ich mali orezať koncom zimy alebo počas skoršej časti jari.

 

Ovocné stromy a bobule

Rovnako ako kríky aj ovocné stromy a bobuľové rastliny je potrebné orezávať počas ich spánku.  To znova znamená, keď nemajú listy, kvety a plody, ktoré by sme mohli prerezávaním zničiť. Najlepší čas na odstránenie starých, suchých konárov a preriedenie hustej koruny je teda koncom zimy alebo počas skorej jari .

 

Jednoročné a dvojročné rastliny

Letničky potrebujú prerezávať stále. Najmä po odvyknutí je potrebné odrezať odkvitnuté časti.  Niektoré z nich vám tak môžu znovu zakvitnúť.

Čo sú jednoročné a dvojročné rastliny? Toto treba vedieť, ak ich chceme pestovať

Trvalky

Pri trvalkách treba byť opatrný. Niektoré potrebujú odrezať na konci jesene celú časť nad zemou, iné zas iba odkvitnuté kvety. Väčšina druhov by však mala byť prerezávaná počas vegetačného obdobia.

 

Nabudúce si povieme, ako správne orezávať stromy, kríky a kvety.