Krásna chryzantéma: Spoznajte zásady jej pestovania

chryzantéma Zdroj foto: Pixabay

Bez tohto kvetu si nevieme predstaviť nadchádzajúce sviatky. Zdobia nielen cintoríny, ale i záhrady, balkóny a terasy. Reč je o chryzantémach, ktoré nás dokážu potešiť svojimi farbami aj počas jesene. Ako sa pestuje chryzantéma?

Chryzantémy patria medzi jesenné krásky našej záhrady. Čo by sme mali vedieť o ich pestovaní? Tu je niekoľko našich tipov.

Výsadba chryzantémy

Chryzantému je vhodné sadiť na jar, pretože aj keď bude kvitnúť až koncom leta alebo na jeseň, vyvinie sa vynikajúci koreňový systém a oveľa lepšie odolá drsným podmienkam jesene a zimy.

Mladé rastliny dajte na jar do pôdy, ktorá bola predtým dobre prekyprená a zbavená burín.
Ak ste kúpili chryzantému v kvetináči na jeseň, môžete ju vysadiť priamo do zeme aj v tomto období, ale ich odolnosť nebude tak dobrá, ako v prípade jarnej výsadby.

Odporúčame vám nájsť slnečné miesto, ktoré podporí bohaté kvitnutie tohto kvetu.

chryzantéma
Zdroj foto: Pixabay

Chryzantému je možné vysádzať od marca do mája v škôlke alebo priamo na záhon v záhrade po uplynutí prvých mrazov.

Na jar sa dá tiež rozmnožiť viacročnú chryzantému, a to delením koruny .

Chryzantéma si vyžaduje pomerne malú starostlivosť a pozornosť. V období sucha by sme jej mali dopriať pravidelnú zálievku. Počas kvitnutia je vhodné odstraňovať odkvitnuté časti. Aj to totiž prispieva k tvorbe nových kvetov.

Ak pestujete chryzantému v kvetináči, vyžaduje zvýšené nároky na zálievku. Mali by ste sa snažiť nevlhčiť listy, aby ste zabránili výskytu chorôb, ako je hrdza alebo múčnatka.

Rozžiarte svoj balkón aj na jeseň, tieto kvety to dokážu

Choroby, ktoré sa bežne vyskytujú na chryzantéme

Chryzantéma sa stáva obeťou viacerých chorôb a parazitov, ktorým sa napriek tomu dá vyhnúť, najmä ak sa dbá na to, aby sa zabránilo zmáčaniu listov a dostatočne rozmiestnili jednotlivé rastliny tak, aby sa navzájom nedotýkali.

Túto rastlinu najčastejšie trápi biela hrdza. Prejavuje sa bielym povlakom na stonkách a listoch. Ďalším častým problémom bývajú škodcovia ako vošky alebo bzdôšky. Ich prítomnosť vám prezradia deformované a poskrúcané listy.

Chryzantéma je pôvodom z Kórey, ale pestovateľský rozmach zažila v Japonsku, kde patrí medzi obľúbené kvety. Pre tamojších obyvateľov symbolizuje radosť a potešenie. Pre nás je symbolom jesenných sviatkov a zdobíme si ňou hroby našich zosnulých blízkych.