Categories: Záhrada

Pestovanie cesnaku: 7 chýb, ktoré vám môžu zničiť úrodu

Pestovanie cesnaku sa môže na prvý pohľad zdať ako jedna z najjednoduchších činností v záhrade. Veď čo už len môže byť na tomto voňavom zázraku také zložité? Zapichnete strúčiky do pôdy, trochu zalejete a počkáte, kým príroda urobí svoje… No realita je trochu iná. Cesnak totiž nie je len tak hocijaká plodina. Ak spravíte pár nenápadných chýb, veľmi rýchlo sa môže stať, že namiesto krásnych, pevných cibúľ vytiahnete zo zeme slabé, plesnivé nič.

Prečo sa to stáva aj skúseným záhradkárom? A čo konkrétne robíme zle? Poďme sa spolu pozrieť na tie najčastejšie chyby, ktoré pestovanie cesnaku zbytočne skomplikujú.

1. Nesprávny výber odrody: nie každý cesnak je pre každého

Nie je cesnak ako cesnak. Rozdiel medzi paličiakom a nepaličiakom nie je len estetický. Každý má svoje nároky, chuť aj využitie. Ak napríklad žijete vo vyšších polohách, mali by ste siahnuť po odrodách, ktoré zvládajú nižšie teploty a kratšiu vegetačnú sezónu.

Mnoho ľudí kupuje cesnak podľa vzhľadu alebo ceny, nie podľa podmienok, v ktorých ho budú pestovať. A to je prvý krok k neúspechu,“ vysvetľuje Ing. Vladimír Suchý, odborník na zeleninu zo Slovenskej poľnohospodárskej univerzity v Nitre.

2. Pestovanie cesnaku na tom istom mieste

Ak sadíte cesnak stále na rovnaké miesto, pozývate si do záhrady problémy. Cesnak je náchylný na pôdne choroby, ktoré sa v zemi hromadia, ak mu nedoprajete oddych. Ideálna rotácia je aspoň raz za 4 roky.

Striedanie plodín je alfou a omegou pri prevencii plesní a háďatiek,“ dopĺňa Suchý.

3. Zlá príprava pôdy: cesnak nechce ťažkú ílovitú zem

Cesnak potrebuje priepustnú, výživnú a ľahšiu pôdu s neutrálnym pH. Ak ho zasadíte do zle pripravenej pôdy, korene nebudú dýchať a cibuľky sa nevyvinú. Zásadné je aj vyhýbanie sa čerstvému hnoju – ten cesnak neznáša.

Tip: Ak máte ťažkú pôdu, zmiešajte ju s pieskom alebo rašelinou a pridajte kompost.

4. Nesprávny čas výsadby: príliš skoro alebo príliš neskoro

Pestovanie cesnaku sa začína už na jeseň, najčastejšie v októbri až novembri. Ak ho však zasadíte príliš skoro, môže vám počas teplejších dní vyklíčiť a zimu neprežije. Naopak, ak výsadbu priveľmi odložíte, nestačí zakoreniť a tiež neprežije.

Ideálne je, keď pôda vychladne na približne 9 – 10 °C. Vtedy cesnak začne zakoreňovať, no nevyrastie nad zem,“ radí agronómka Mgr. Zuzana Hrdá.

5. Sadba z kuchyne: domáci cesnak nie je sadbový

Použiť na výsadbu cesnak zo supermarketu alebo z vlastnej kuchyne sa môže javiť ako úsporné riešenie. No tieto strúčiky často nepochádzajú z našich klimatických podmienok, sú chemicky ošetrené proti klíčeniu alebo už napadnuté chorobami.

Na pestovanie cesnaku preto vždy používajte certifikovanú sadbu. Vyjde vás to možno o niečo drahšie, ale ušetrí vám nervy aj úrodu.

6. Nevhodná hĺbka výsadby: cesnak má rád rovnováhu

Ani plytko, ani príliš hlboko. Tak by sa dalo zhrnúť zlaté pravidlo. Príliš plytko vysadený cesnak môže vymrznúť, príliš hlboko zase zbytočne vyčerpáva energiu a cibule sú malé.

Odporúčaná hĺbka výsadby je 5 – 7 cm, pri ťažšej pôde radšej menej.

7. Zalievanie a starostlivosť: menej je viac

Mnohí záhradkári sa o cesnak starajú ako o izbové ruže. Zalievanie, okopávanie, prikrmovanie… a niekedy až príliš. No cesnak je samostatný bojovník. Neznáša premokrenie a prílišné hnojenie dusíkom mu môže uškodiť.

Najviac vody potrebuje počas mája a júna, keď rastie. Inak by mala byť pôda skôr suchšia než mokrá,“ dodáva Hrdá.

Bonusová chyba: ignorovanie škodcov a chorôb

Cesnak trpí rôznymi problémami – od bielej hniloby až po háďatká. Pravidelné kontroly porastu, odstraňovanie napadnutých rastlín a preventívne striedanie plodín sú najlepšou obranou.

Cesnak nie je nenáročný, treba vedieť, ako na to

Pestovanie cesnaku môže byť skutočne radosťou – ak sa vyvarujete týchto základných chýb. Odmenou vám bude nielen krásna, zdravá úroda, ale aj spokojný pocit, že ste si tú voňavú pochúťku vypestovali vlastnými rukami.

Tak čo, pripravíte si tento rok pôdu poriadne a dáte cesnaku všetko, čo potrebuje?

Nely 3010

Recent Posts

Škodcovia v apríli: Ktorí útočia ako prví a ako sa proti nim brániť bez chémie?

Jar je v plnom prúde, ale v záhrade nie ste sami. Ktorí škodcovia v apríli môžu ohroziť…

9 hodín ago

Slintačka a krívačka na Slovensku: Čo potrebujete vedieť o aktuálnej situácii a ochrane vašich zvierat

Slintačka a krívačka, známa aj ako FMD (Foot-and-Mouth Disease), je mimoriadne nákazlivé vírusové ochorenie, ktoré…

2 dni ago

Prečo je výsev koreňovej zeleniny do hrobčekov starý trik múdrych záhradkárov

Výsev koreňovej zeleniny do nakopcovaných záhonov má svoje výhody, ktoré poznali už naši predkovia. Zistite,…

3 dni ago

Cibuľa a zaujímavé fakty, ktoré ste o nej nevedeli

Viete, prečo po cibuli plačeme a odkiaľ sa vlastne vzala? Spoznajte zaujímavé fakty o tejto…

4 dni ago

Škriabanie uší u psa: Kedy zbystriť pozornosť a ako mu pomôcť?

Škriabanie uší u psa môže mať viacero príčin. Niekedy nemusí ísť o nič vážne, no niekedy treba…

5 dní ago

Rozsádzanie predpestovanej sadby je kľúčové, ako na to správne?

Rozsádzanie predpestovanej sadby je dôležitým krokom, ktorý keď podceníte, môžete sa pripraviť o silné a zdravé sadenice…

6 dní ago