Proso je jednou z najodolnejších obilnín, ktorá sa ľahko pestuje aj v suchých oblastiach.. Zdroj foto: Depositphotos
Pestovanie prosa sa opäť vracia do viacerých záhrad. Existuje na to hneď niekoľko dobrých dôvodov. Chcete ich spoznať?
Proso – zabudnutý poklad medzi obilninami, ktorý sa pomaly vracia do našich záhrad. Ak hľadáte odolnú plodinu, ktorá zvládne sucho, je bezlepková a mimoriadne výživná, pestovanie prosa by mohlo byť pre vás tou správnou voľbou. Poďme sa pozrieť na to, ako ho pestovať a aké benefity vám môže priniesť.
Proso nie je jedna rastlina, ale skupina obilnín z čeľade trávovitých (Poaceae). Táto plodina pochádza z Afriky a Ázie a je známa svojou schopnosťou rásť aj v chudobných pôdach. Okrem toho obsahuje veľké množstvo bielkovín, vlákniny, železa a vitamínov skupiny B.
Najväčšou výhodou prosa je jeho odolnosť – dobre zvláda sucho a nevyžaduje intenzívnu starostlivosť. Navyše je prirodzene bezlepkové, takže predstavuje skvelú alternatívu pre ľudí s celiakiou. Pestovanie prosa je nenáročné, preto sa hodí nielen pre skúsených farmárov, ale aj pre začiatočníkov, ktorí chcú vyskúšať niečo nové vo svojej záhrade.
Existuje viacero druhov prosa, pričom každý má svoje špecifické využitie:
Pestovanie prosa je pomerne jednoduché. Najlepšie sa mu darí v teplom podnebí s dobre priepustnou pôdou. Postup pri pestovaní:
Proso má široké spektrum využitia:
Aj keď je proso nenáročná rastlina, môžete sa stretnúť s niekoľkými problémami:
Po zbere je dôležité správne uskladnenie prosa, aby sa predišlo plesniam a škodcom. Semená by mali byť dôkladne vysušené a skladované v uzavretých nádobách na suchom a tmavom mieste. Ak sa plánuje dlhodobé skladovanie, je možné proso uchovávať v mrazničke, aby sa zabránilo napadnutiu hmyzom.
Pestovanie prosa je skvelý spôsob, ako rozšíriť svoje možnosti v záhrade. Táto odolná obilnina môže poslúžiť ako výživná alternatíva pre ľudí, krmivo pre zvieratá alebo zdroj potravy pre voľne žijúcu zver. Ak ste doteraz o prose neuvažovali, možno je ten správny čas dať mu šancu – nenáročná starostlivosť a výživné benefity rozhodne stoja za to!
Záhrada po zime si vyžaduje vašu pomoc. No nie všetkým rastlinám urobí dobre jarné upratovanie…
Jar je v plnom prúde, ale v záhrade nie ste sami. Ktorí škodcovia v apríli môžu ohroziť…
Pestovanie cesnaku sa môže na prvý pohľad zdať ako jedna z najjednoduchších činností v záhrade.…
Slintačka a krívačka, známa aj ako FMD (Foot-and-Mouth Disease), je mimoriadne nákazlivé vírusové ochorenie, ktoré…
Výsev koreňovej zeleniny do nakopcovaných záhonov má svoje výhody, ktoré poznali už naši predkovia. Zistite,…
Viete, prečo po cibuli plačeme a odkiaľ sa vlastne vzala? Spoznajte zaujímavé fakty o tejto…