Najmä ľudia, ktorí trpia celiakiou, sa už zoznámili s cirokom. Dopestujte si túto zdravú plodinu aj u vás na záhrade.
Cirok je obilnina z Afriky, ktorá je v našich končinách zatiaľ veľkou neznámou. Avšak vďaka klimatickým zmenám sa dá úspešne pestovať aj u nás. Cirok sa podobá vzhľadom i vzrastom kukurici, no vedeli ste, že obsahuje viac bielkovín, draslíka, železa a horčíka ako má napríklad ryža alebo spomínaná kukurica? Okrem toho skrýva v sebe veľa vlákniny a považuje sa za protizápalovú potravinu s antioxidačnými účinkami. Upravuje tiež hladinu cukru v krvi a znižuje cholesterol. Už aj vďaka tomu by sme mali pestovanie tejto zaujímavej obilniny vyskúšať. Nie je to totiž tak náročné, ako sa na prvý pohľad zdá.
Pestujeme cirok
Vďaka tomu, že k nám prichádzajú čoraz teplejšie letá, sa cirok dá pestovať aj u nás. Ide o plodinu celkom prispôsobivú, ktorá znesie ľahšie piesočnaté pôdy, ale aj ťažšie hlinité zeme. Cirok však neznáša zamokrené, veľmi kyslé alebo zasolené pôdy. Táto obilnina je mrazuvzdorná. Jej osivo klíči až pri teplote 10 až 12 °C, preto sa seje zväčša začiatkom mája. Ciroku sa bude dariť skôr v teplejších oblastiach Slovenska. Pri poklese teploty pod 11 °C najmä na začiatku svojho rastu totiž prestáva rásť a žltne. Keďže táto obilnina pochádza z afrických saván, je celkom dobre odolná voči suchu.
Čo sa týka hnojenia, nevyžaduje cirok veľa živín, ale pre lepšiu úrodu mu môžete dopriať napríklad dusík.
Cirok a jeho využitie v kuchyni
Cirok vo svojej záhrade pestujú najmä chovatelia holubov. Je totiž obľúbenou pochúťkou týchto vtákov. Avšak toto zrno má svoje miesto aj v našej výžive, hlavne pre tých, ktorým škodí obsah lepku v iných obilninách. Tradičným jedlom je ciroková kaša pripravená z múky. Tá sa dá využiť aj na prípravu koláčov, cestovín, pri bezlepkovej diéte a podobne. Z ciroku sa dajú pripraviť tiež pukance alebo cirokové bezlepkové pivo.