Pestujete trávu pre mačku? Toto by ste mali vedieť

pestujete trávu pre mačku? Zdroj foto: Pixabay.com

Každý chovateľ mačiek veľmi dobre vie, že tráva je pre toto domáce zvieratko veľmi podstatná. Akú trávu pre mačku?

Mačky pre svoje zdravie potrebujú mať trávu. Prečo? Asi tretinu života strávi toto zviera vylizovaním srsti a tá sa prirodzene ukladá v jej tráviacom trakte. Tieto chumáče srsti potrebuje vylúčiť. Na to mačke pomáha práve tráva. Ak by sa totiž chĺpky ukladali ďalej v črevách, môže to spôsobiť zdravotné problémy. Veď aj ľudia konzumujú na prečistenie čriev potraviny bohaté na vlákninu.

Štvornohí mačací miláčikovia, ktorí sú chovaní v bytoch a teraz počas zimných mesiacov, môžu mať obmedzený prístup ku tráve. Preto by sme im mali túto nevyhnutnosť zabezpečiť.

Trávu nemusíme však pestovať  len  v nádobe v rohu izby, môže byť plnohodnotným doplnkom interiéru.

Akú trávu pre mačku?

Na pestovanie „mačacej trávy“  v interiéry sú najvhodnejšie rýchlorastúce a nenáročné rastliny, ktoré sa navyše môžu pochváliť atraktívnym vzhľadom. Napríklad mačke môžete namiešať vlastnú zmes obilnín, a to tak ako keď sejete žitko počas jarných sviatkov.

Môžete použiť jačmeň, pšenicu alebo ovos a vysiať osivo do plytkej misky, kde krásne vynikne a mačka má k nemu ľahší prístup.  Už po týždni vám krásne zazelená.  Samozrejme netreba zabúdať pravidelne ju polievať.

Keďže mačky rady vysedávajú na parapete, doprajte im trávnik práve na tomto mieste. Zároveň si takýmto spôsobom skrášlite aj váš interiér.

Na trávu pre mačky sa dá použiť aj šachor. Má zaujímavé tenučké steblá a strapatý vzhľad, vďaka čomu sa dá pestovať aj ako okrasná tráva vo vnútri domu či bytu.  Trávy pre mačky potrebujú dostatočný zdroj svetla, inak sa vám začnú ťahať za svetlom a líhať. Preto tieto užitočné rastliny dajte do svetlej miestnosti.