Postreky ovocných stromov za dažďa: Čo treba vedieť?

Postreky ovocných stromov za dažďa: Čo treba vedieť? Zdroj foto: Depositphotos

Postreky ovocných stromov za daždivého počasia sú obzvlášť dôležité, pretože prílišná vlhkosť je ideálnym prostredím pre šírenie chorôb. 

Daždivé počasie môže výrazne ovplyvniť zdravie a výnosy ovocných stromov. Aby ste ochránili svoje stromy a zabezpečili ich prosperitu, je dôležité vedieť, kedy a ako ich správne ošetriť. Zistili sme za vás podrobné informácie o tom, ako postupovať pri postrekoch ovocných stromov v daždivom počasí.

Postreky ovocných stromov

Broskyne

Broskyne vyžadujú zvláštnu pozornosť, pretože sú náchylné k rôznym chorobám, ktoré môžu za daždivého počasia rýchlo eskalovať. Ideálne obdobie na postrek broskýň je sedem až desať dní po ich vypučaní, ale ešte pred ich kvitnutím. Toto načasovanie zabezpečí, že postrek bude mať dostatočný čas na účinkovanie predtým, než sa choroby môžu rozšíriť.

Marhule

Marhule sú obzvlášť citlivé na moniliózu, chorobu spôsobenú hubou Monilia laxa Sacc., ktorá často prezimuje v mumifikovaných plodoch a napáda stromy cez rozkvitnuté kvety. Postrek marhúľ by mal prebiehať na začiatku a konci kvitnutia, najmä v chladnejšom a daždivom počasí, aby sa minimalizovalo riziko infekcie.

Oživte okrasnú záhradu vhodným rezom a starostlivosťou

Egreše a ríbezle

Egreše a ríbezle, ktoré skôr pučia, by mali byť ošetrené krátko pred vypučaním. Tento postrek ich ochráni proti škodcom, ktorý sa môže za daždivého počasia aktívne šíriť.

Jablone a hrušky

Pri jabloniach a hruškách je najlepšie realizovať postrek v štádiu tzv. „myšacieho uška“, keď sú teploty ešte relatívne nízke. Toto umožňuje postreku účinkovať spoľahlivo i za nižších teplôt. Najneskorší vhodný termín pre postrek týchto stromov je v štádiu „ružového puku“, keď sú stromy viac náchylné k napadnutiu chorobami.

Dôležitosť vhodného prípravku

Pri výbere prípravku na postrek je kľúčové vybrať taký, ktorý je účinný práve pre typy chorôb a škodcov, ktoré sú pre dané druhy stromov najrizikovejšie. Je dobré dbať na to, aby prípravok bol schválený pre použitie v ekologickom poľnohospodárstve, ak je to pre vás dôležité. Práve správne načasovanie a výber postreku môžu zásadne ovplyvniť zdravie vašich stromov.

Správna starostlivosť o ovocné stromy za daždivého počasia vyžaduje precízne plánovanie a pozornosť k detailom. Postreky, ktoré sú adekvátne načasované a správne zamerané, môžu výrazne znižovať riziko chorôb a škodcov, čím ochránia vašu úrodu a zdravie stromov. Nezabudnite pravidelne kontrolovať stromy aj po postrekoch, aby ste si boli istí, že vaše preventívne opatrenia sú účinné.