Vynikajúci domáci bazový sirup, recept ako na to

Recept na vynikajúci domáci bazový sirup www.našazahradka.sk

Čas, kedy kvitnú bazy, je práve tu. Využite to a urobte si vynikajúci domáci bazový sirup. Máme pre vás skvelý recept, ktorý je rokmi overený. 

Ako si urobiť vynikajúci domáci bazový sirup? Prezradíme vám jednoduchý a výborný recept. My to robievame takto každý rok. Vyskúšajte.

Recept na bazový sirup:

50 veľkých bazových kvetov

3 litre vody

3 kg kryštálového cukru

80 g kyseliny citrónovej

3 citróny

Kvetináč? Originály guľový oživí záhradu

 

Postup

Do 10 litrového hrnca dáme vodu, cukor, kyselinu a privedieme do varu. Varíme 5 minút. Odstavíme a do sirupu dáme kvety bazy a na kolieska nakrájané citróny, ktoré sme predtým zbavili šupky. Je dobré, aby sme sa z citrónov odstránili jadierka. Aspoň tie, ktoré sme prerezali. Môže nám totiž sirup vďaka nim zhorknúť.  Necháme pri izbovej teplote odstáť 24 hodín.

www.našazáhradka.sk

Potom kvety a citróny vyberieme. Sirup scedíme cez husté sitko alebo bavlnenú látku a privedieme do varu. Horúci sirup lejeme do čistých fliaš, uzavrieme a uskladníme na tmavom a suchom  mieste. Je naozaj vynikajúci, vyskúšajte.

Čo obsahuje baza čierna?

Vedeli ste, že bazová šťava a plody či dokonca i kôra tejto rastliny je účinným liekom proti prechladnutiu?  To najmä vďaka obsahu vitamínu C. No v baze čiernej nájdete aj iné prospešné látky, ako je napríklad vitamín B, ovocné kyseliny, antioxidanty a éterické oleje.