Tekvica na vašej záhrade: Ako ju zbierať a spracovať

melóny a tekvice Zdroj foto: Pixabay.com

Teraz je práve čas, kedy nám naše zelené kráľovstvo vracia, čo sme doň vložili. Platí to i pri tekviciach. Tekvica na vašej záhrade už dozrela.

Ak na vašich záhradách práve teraz dozrievajú tekvice, určite sa vám zíde niekoľko tipov, kedy a akým spôsobom ich zbierať. Takisto, čo všetko sa z nich dá využiť a spracovať. Možno budete prekvapení, ale takmer všetko.

Tekvica má rôzne odrody. Tie zimné majú vegetáciu od 110 do 130 dní. Plody sa zbierajú úplne vyzreté, s čo najtvrdšou šupkou. Jej pevnosť môžeme vyskúšať nechtom. Čím je tvrdšia, tým je plod lepšie vyzretý.

Ako na červivé orechy?

Ak máte na dlhom výhonku nasadených viac tekvíc, dozretejšie sú najbližšie ku koreňu rastliny. V prípade, ak sa bojíte prvých mrazov a nazdávate sa, že tie menej dozreté už vonku nedozrejú, nevadí, keď ich pozbierate skôr. Mali by mať aspoň dostatočne vyfarbený povrch aj dužinu. Tieto mladšie tekvice spotrebujte potom radšej prvé, lebo dlhšie skladovanie nevydržia.

Plody zimných tekvíc zberajte pred príchodom prvých jesenných mrazov. Nechajte na nich stopku dlhú 2 až 5 cm, nikdy neodlamujte. Pritom totiž môže vzniknúť rana, ktorá je najčastejším miestom prieniku infekcií dovnútra plodu.

Najvhodnejšie skladovanie tekvíc

Tekvice, ktoré chceme uskladniť, by sme mali nechať asi týždeň vytvrdnúť na suchom, vzdušnom, slnečnom mieste chránenom pred dažďom. Dĺžka skladovania závisí aj od odrody tekvice. Najdlhšie vydrží tekvica hubbard s tvrdou šupkou, hokkaido sa môže skladovať menej, maximálne do Vianoc. Počas skladovania treba dať pozor najmä na chlad a vlhkosť. Tekvice neznášajú studené a vlhké pivnice, v akých skladujeme napríklad jablká alebo mrkvu. Ideálne podmienky sú sucho, a teplota okolo 12 °C.

Čo všetko sa dá zúžitkovať

Z tekvice môžeme využiť takmer všetko, nielen dužinu ale aj semená a dokonca tiež kvety. Mexičania z nich robia plnenú pochúťku a Taliani ich radi vysmážajú alebo dusia. Semená tekvice často smažíme tiež, sú výborným pomocníkom v boji proti črevným parazitom, pásomniciam a škrkavkám ale aj pri mužských problémoch s prostatou.