Tieto základné pravidlá výroby ovocných vín treba vedieť

Tieto základné pravidlá výroby ovocných vín treba vedieť Zdroj foto: Depositphotos

Ak uvažujete nad výrobou ovocných vín, tak tieto základné pravidlá výroby by ste mali poznať.

Výroba ovocných vín nie je až tak zložitá, ako sa môže na prvý pohľad zdať. Ak poznáme tieto základné pravidlá výroby, celý proces sa nám zjednoduší.

Používame len zdravé a nenahnité ovocie

Aj keď sa môže zdať, že pri príprave vín môžeme spotrebovať aj pokazené ovocie, veď predsa prebieha tam proces kvasenia, tak to nevadí. Omyl. Nahnité plody môžu pokaziť výsledný produkt. Preto sa používa len zdravé a najlepšie čerstvo obraté ovocie. Ak obraté plody nemôžeme spotrebovať hneď, ale až na druhý deň, uskladníme ho v chladnej miestnosti, alebo posypeme kyselinou citrónovou pre dočasné zakonzervovanie.

Ako sa robí morušový mušt či moruše v cukre

Tvrdé ovocie rozdrvíme pre viac šťavy

Ovocie pred prípravou dobre umyjeme a roztlačíme. Keď robíme víno z tvrdého ovocia, musíme ho vopred vo vhodnej nádobe rozdrviť, aby sme získali čím viac šťavy. Rozdrvené alebo pretlačené ovocie prelisujeme na vhodnom lise alebo na mlynčeku na ovocie.

Základné pravidlá pri výrobe ovocných vín
Zdroj foto: Depositphotos

Použijeme teplú vodu pre lepší kvasný proces

Šťavu získanú lisovaním necháme niekoľko hodín uležať, aby sa usadil kal, a použijeme len čistú šťavu, ktorú opatrne zlejeme, odmeriame a premiešame s cukrom, prípadne s kyselinou citrónovou. Vodu pred miešaním najprv zohrejeme, potom do nej nasypeme cukor a necháme ho roztopiť. Do teplej vody rozmiešanej s cukrom pridáme čisté kultúry kvasiniek a dobre premiešame s vylisovanou čistou šťavou. Čisté kultúry kvasiniek môžeme v malom množstve pridávať do každého ovocného vína, urýchlime tým kvasenie.

Kvasíme v demižóne s kvasnou zátkou

Pripravenú šťavu nalejeme do čisto umytého demižóna, ktorý tesne pred nalievaním vypláchneme vriacou vodou. (Robíme to preto, aby steny demižóna zostali teplé a aby sme šťavu pri nalievaní neschladili.) Šťavu nalejeme do demižóna až po hrdlo, dobre zazátkujeme a do stredu zátky zasunieme kvasnú rúrku, do ktorej nalejeme vodu.

Proces kvasenia

Zátku zalejeme voskom, aby sme zabránili unikaniu plynu z demižóna a aby sme mohli sledovať kvasenie. Pri kvasení voda v kvasnej rúrke vynáša na povrch bublinky, čo znamená, že víno kvasí. Pri búrlivom kvasení bublinky vychádzajú častejšie a asi po 4 týždňoch sa kvasenie zmierni. Keď voda v kvasnej rúrke prestane bublať, víno dokvasilo. Potom ho ešte necháme niekoľko dní postáť, aby sa usadilo.

Víno kvasíme v prvých dňoch na teplom, nie však horúcom mieste. Keď začne búrlivo kvasiť, môžeme ho preložiť na chladnejšie, ale nie veľmi studené miesto. Kvasenie vína na teplom mieste trvá kratšie, na studenšom mieste kvasenie prebieha pomalšie, a preto trvá dlhšie.

Víno plníme do fliaš až po ustátí

Ustáte a čisté víno opatrne stočíme gumovou hadičkou do menšieho čistého demižóna. Dbáme na to, aby demižón bol plný, lebo pri nedostatočnom zaplnení sa víno môže pokaziť, zoctovatieť. Necháme ho tak ešte niekoľko týždňov a potom ho stočíme do pripravených, čisto umytých fliaš. Naplnené fľaše dobre uzavrieme a uložíme do suchej a chladnej miestnosti.