Pripravte si na zimu vašu obľúbenú zeleninu. Vieme, ako na to. Sušený zeler a kaleráb či iná zelenina sa vždy zídu.
Vedeli ste, že sušiť sa môže aj zeler a kaleráb či iná zelenina? Tento polotovar sa dá potom využiť pri príprave rôznych jedál.
Ako na sušený kaleráb bez sušičky
Kaleráb najskôr očistíme, umyjeme, pokrájame na tenké plátky a sparíme vo vriacej vode 5 minút. Rýchlo vyberieme, rozložíme a necháme obschnúť. Plech vyložíme bielym papierom, porozkladáme naň obschnutý kaleráb a pomaly sušíme v pootvorenej rúre pri teplote 75 °C. Pri sušení ho občas obraciame. Usušený kaleráb uložíme do čistých pohárov, ktoré dobre uzavrieme.
Ako na sušený zeler bez sušičky
Dobre očistený a umytý zeler pokrájame na tenké plátky a vhodíme do slabo okyslenej vriacej vody na 5 minút. Na okyslenie použijeme napríklad ocot. Potom rýchlo vyberieme, necháme obschnúť a rozložíme na plech, ktorý sme vyložili bielym papierom. Dáme do teplej rúry a v pootvorenej rúre sušíme pri teplote 70 °C. Počas sušenia ho občas poobraciame. Usušený zeler uložíme do čistých pohárov, ktoré pevne uzavrieme.
Ako uskladniť sušenú zeleninu
Na sušenie okrem kalerábu či zeleru je možné použiť takmer všetky druhy zeleniny. Pred sušením je ju potrebné dobre očistiť a zbaviť nejedlých častí. Usušenú a vychladnutú zeleninu dáme do plátenného vrecka alebo škatule a uskladňujeme na suchom a vzdušnom mieste. Pri nedostatočnom usušení a zlom uskladnení sa môže stať, že zelenina začne plesnivieť. Vtedy ju musíme ešte raz presušiť.