Táto nenáročná, no pritom veľmi výživná listová zelenina si zaslúži našu pozornosť. Valeriánka poľná môže pokojne rásť i na vašej záhrade.
Valeriánka poľná je u nás menej známa listová zelenina. A to je škoda. Ak patríte medzi začiatočníkov v pestovaní zeleniny, siahnite po valeriánke. Ide o veľmi výživnú, no nenáročnú rastlinu, ktorá síce obľubuje vlhkejšie a hlinité pôdy, avšak bude sa jej dariť i inde.
Vedeli ste, že valeriánka je výživovo hodnotnejšia ako hlávkový šalát? Jej pravidelnou konzumáciou zlepšíte svoju koncentráciu, posilníte svoje srdce a imunitný systém, zvýšite odolnosť proti stresu, aktivujete bunkový metabolizmus a podporíte krvotvorbu. To všetko vďaka vysokému obsahu vitamínu A, B a C a tiež minerálnym látkam ako vápnik, horčík a železo.
Valeriánka sa môže pestovať v zmiešaných výsadbách alebo ako druhá plodina po zbere predchádzajúcej úrody. Pred siatím osiva je potrebné pripravenú pôdu mierne utlačiť doskou, aby sa semená nedostali príliš hlboko do zeme ( stačí dva až tri cm). Riadky treba vzdialiť od seba aspoň 15 – 20 cm. Valeriánka začne vykúkať zo zeme po desiatich až štrnástich dňoch.
Ak si chcete dopriať túto chutnú listovú zeleninu počas neskorého jesenného zberu, vysejte ju na záhon v polovici júla až augusta. Pozor však, je citlivá na holomrazy, preto ju v prípade hroziacich mrazov zakryte mulčom. Počas pestovania treba valeriánku zbavovať buriny.
Na jar sa vysieva už zriedkavo. Ide o dlhodennú rastlinu, preto často pri neskorých jarných výsevoch vybieha do kvetu. V tomto prípade ju nechajte na záhone a zapracujte do zeme. Poslúži ďalším plodinám ako hnojivo.
Šalát z valeriánky chutí najlepšie čerstvý, stačí tieto zdravé lístočky pokvapkať šťavou z citróna a olivovým olejom. Konzumujú sa asi desaťcentimetrové. Valeriánka je šťavnatá, chrumkavá a chuťou pripomína lieskové oriešky.
Tejto šalátovej zelenine sa bude dariť aj v kvetináči na vašom balkóne alebo terase, takže si jej pestovanie môžu dopriať aj ľudia bez možnosti veľkej záhrady.
Únava je vaša stála spoločníčka? Prírodné riešenie je bližšie, ako si myslíte. Predstavujeme vám bylinkové…
Sterilizovaný hlávkový šalát môže byť chutnou možnosťou, ako uchovať vitamíny z vašej záhrady aj počas…
Sušená zelenina môže predstavovať metódu, ako vhodným spôsobom konzervovať úrodu z vašej záhrady na zimu. …
Magické sviečky sú symbolom nielen Vianoc. Ľudstvo fascinovali už od nepamäti. Máme pre vás zaujímavosti…
Inkovia používali túto rastlinu ako liek na vysoký cholesterol, cukrovku alebo žalúdočné problémy. Aké sú…
Nasledujúci nápad si zamilujete. Nielenže vám umožní recyklovať odpad, ale získate aj pekný vianočný stromček…