Zoznam chorôb rastlín paradajok žiaľ nekončí. Na vašej obľúbenej zelenine sa totiž môžu objaviť aj tieto závažné plesňové ochorenia.
Medzi závažné plesňové ochorenia patrí určite aj fuzáriové vädnutie paradajok. Spôsobuje ho patogén Fusarium oxysporum. Najčastejšie sa vyskytuje v teplých južných oblastiach Slovenska a dokáže vám zničiť celú úrodu tejto zeleniny.
Príznaky fuzáriového vädnutia začínajú poklesnutými stonkami listov a nakoniec vädnú a odumierajú celé vetvy, najčastejšie sa však choroba začína šíriť v spodnej časti rastliny a postupuje smerom nahor. Ak stonku odrežete pozdĺžne, spozorujete v nej tmavé pruhy. Niekedy toto vädnutie spôsobí na spodku rastliny tmavé škvrny.
Najčastejšie choroby paradajok, ktorým sa dá vyhnúť, č. IIFuzáriové vädnutie paradajok sa šíri prostredníctvom spór, ktoré žiaľ dokážu prežiť v zemi roky. Navyše sa ľahko šíria. Prevencia spočíva v dezinfekcii všetkého ešte predtým, ako sa dostane do vašej záhrady. Len čo zasiahne vašu záhradu, môžete urobiť už málo, aby ste ju ovládli alebo zastavili šírenie. Aj tu je nevyhnutné odstránenie infikovaných rastlín.
Vädnutie Verticillium je plesňová infekcia spôsobená patogénnymi mikroorganizmami. Táto huba blokuje vaskulárne tkanivo v rastline a spôsobuje vädnutie listov a stoniek. Príznaky postupujú pomaly, až kým celá rastlina nezožltne a nevädne. Ak zarežete do stonky, uvidíte tmavohnedé sfarbenie.
Akonáhle huby infikujú pôdu, v tomto roku nemôžete urobiť nič, aby ste infekciu zastavili, takže najlepšie zabránite jej šíreniu v budúcich rokoch. Pomôže striedanie plodín.
Ako sadiť paradajky pre krásnu úroduAk nájdete na svojich listoch drobné okrúhle škvrny, môže byť rastlina napadnutá septóriovou škvrnitosťou paradajok. Má to na svedomí huba Septoria lycopersici. Škvrny bývajú s tmavohnedými okrajmi a pokryjú celé listy rajčiaka, ktoré nakoniec žltnú a opadnú z rastliny.
Šíreniu tejto choroby najlepšie zabránia preventívne opatrenia. Na konci sezóny odstráňte rastliny paradajok a zvyšky, aby škvrnitosť nemohla na vašej záhrade prezimovať. Infikované listy odrežte a zničte a každé záhradnícke náradie, ktoré sa dotklo chorej rastliny, vždy vydezinfikujte.
Klinček záhradný patrí medzi kvety, ktoré zaujmú na prvý pohľad svojou eleganciou a pestrosťou. Pestovanie…
Máte doma zajaca či morča? Viete prečo strihať hlodavcom pazúre? Tu sú odpovede na dôležité…
Kto by odolal šťavnatým strapcom sladkého hrozna, ktoré sú plné chuti, vitamínov a slnečných lúčov?…
Plánujete tento rok vlastnú zeleninovú záhradu, či pestovanie drobného ovocia? Spoznajte 4 základné podmienky, ktoré…
Pôda – základ života na Zemi a nevyhnutná podmienka pre pestovanie plodín. Pre vinohradníkov je…
Nevoľnosť či bolesť hlavy – tieto príznaky sú neklamným znakom toho, že ste to s…