Pestrec pomáha liečiť ľudskú pečeň a zlepšuje krvný obraz, preto sa tento zázračný bodliak oplatí mať i vo svojej záhradke.
Pestrec mariánsky môže byť pre niekoho obyčajnou burinou. No opak je pravdou. Tento zázračný bodliak v sebe skrýva množstvo účinných látok, ktoré priaznivo pôsobia na pečeň. Okrem toho ho potrebujú aj ľudia trpiaci obezitou a inými civilizačnými chorobami.
Odkiaľ sa vzal pestrec mariánky
Kristova koruna, ostropestrec či strieborný bodliak. Aj pod týmito názvami niektorí z nás poznajú túto liečivú rastlinu. Odkiaľ sa vlastne vzala? Domovom pestreca mariánskeho sú Kanárske ostrovy. Pestrec mariánsky obsahuje látku sylimarín práve tá pomáha prečisťovať pečeň, zbavovať ju nánosov škodlivých látok, regenerovať jej bunky. Sylimarín je tiež silným antioxidantom.
Benefity pestreca mariánskeho
Okrem vyššie spomenutý pozitívnych vlastností na ľudský organizmus ho môžu využiť i ľudia trpiaci obezitou. Pestrec z časti pomáha odvrátiť následky zlej životosprávy. Tu sú jeho cenné benefity pre ľudský organizmus:
- detoxikuje pečeň po otravách aj po chorobách, ktoré poškodzujú tento dôležitý orgán ( žltačka, mononukleóza ),
- znižuje hladinu zlého cholesterolu,
- posilňuje imunitný systém,
- čistí a posilňuje pečeň,
- organizmus zbavuje toxínov,
- podporuje obnovu buniek pečeňovej membrány,
- ochraňuje pečeň pri dlhodobom užívaní liekov,
- pomáha pri liečbe pečene poškodenej alkoholizmom, užívaním drog alebo ťažkými kovmi.
Ako pestovať pestrec mariánsky
Pestrec mariánsky je nenáročná rastlina, ktorej sa bude dariť najmä v teplejších oblastiach Slovenska. Treba však rátať s tým, že môže narásť do veľkej výšky. Kvety sú fialové a semená pestreca dozrievajú koncom leta. V našej oblasti sa pestuje ako letnička. Na to aby semená dozreli, potrebuje vyššiu teplotu (približne 25 – 30 °C), preto mu nájdite slnečné a teplé miesto. Semená vysievajte koncom mája do skyprenej priepustnej pôdy.
Na výrobu liečivých preparátov sa zbierajú dozreté semená. To, že je čas zberu vám prezradí biele páperie, na ktoré sa zmenil ružový kvet pestreca. Na konci spomínaného páperia sú semienka, ktoré sa opatrne očistia a nechajú preschnúť na papieri. Potom sa spracujú drvením, aby sa z nich uvoľnili liečivé látky. Semienka sa dajú konzumovať priamo po lyžičkách alebo sa z nich pripravuje odvar či tinktúra.