Zimná príprava záhrady by sa nemala podceniť. Máme pre vás tipy, na čo všetko treba myslieť a urobiť pred príchodom zimy.
Jeseň sa pomaly mení na zimu, dni sú kratšie a chladnejšie. Vaša záhrada, ktorá počas leta žiarila farbami a bola plná života, teraz potrebuje poslednú starostlivosť pred príchodom zimy. Zima môže byť pre záhradu krutá, aká je teda zimná príprava záhrady? Treba sa postarať predovšetkým o trávnik, ovocné stromy a zeleninu, ktorá nemá rada mínusové teploty.
Predstavte si, že na jar vyjdete do záhrady a váš trávnik je zničený, ovocné stromy sú oslabené, a rastliny, ktoré ste pestovali s láskou celé leto, neprežili zimu. To všetko sa môže stať, ak sa na jeseň zanedbá správna príprava. Nesprávne zazimovanie môže mať negatívne následky nielen pre vašu úrodu, ale aj pre celkový vzhľad a zdravie záhrady.
Nebojte sa! Existujú overené postupy, ako správne pripraviť záhradu na zimu, a my vám ich teraz prezradíme. Pozrime sa na tri hlavné oblasti, ktoré by ste mali zvládnuť predtým, než napadne prvý sneh – posledné kosenie trávnika, zber úrody a zazimovanie rastlín.
Aj keď sa to môže zdať nezvyčajné, aj trávnik potrebuje na zimu zvláštnu starostlivosť. Posledné kosenie by ste mali naplánovať niekedy v priebehu októbra, keď teploty klesajú, ale trávnik stále rastie. Ideálna výška trávnika pred zimou je okolo 4 až 5 cm. Príliš dlhá tráva sa môže v zime skladať a hniť, zatiaľ čo príliš krátka tráva je náchylná na vymrznutie. Ak chcete získať zdravý trávnik aj na jar, po kosení sa oplatí podávať hnojivo s nízkym obsahom dusíka, čo pomôže spevniť korene a pripraviť trávu na zimu.
Zber je jedna z najpríjemnejších úloh na jeseň, ale aj tu je dôležité načasovanie. Ovocie a zelenina, ktoré zostanú na rastlinách príliš dlho, môžu byť náchylné na mráz a stratu svojej kvality. Jablká, hrušky a slivky by ste mali pozberať ešte pred prvými mrazmi. Ak chcete, aby zelenina ako mrkva, petržlen alebo cibuľa vydržala cez zimu, uskladnite ju na suchom a chladnom mieste, napríklad v pivnici. Nezabudnite ani na zber posledných paradajok či paprík – mráz im neprospieva, a tak ich radšej premiestnite dovnútra.
Zemiaky môžete uskladniť v drevených debničkách alebo prútených košoch, ktoré umožňujú prúdenie vzduchu. Vyhnite sa plastovým vreckám, pretože v nich dôjde k zadržiavaniu vlhkosti a zemiakov, ktoré by mohli začať hniť. Ideálne je tiež ukladať zemiaky vo vrstve alebo ich jemne preložiť vrstvami papiera, aby ste zabezpečili dostatočný prístup vzduchu.
Nie všetky rastliny zvládajú zimu rovnako. Citlivé rastliny, ako sú ruže alebo muškáty, si vyžadujú osobitnú ochranu. Ruže si môžete prikryť mulčom alebo smrekovými vetvami, ktoré ochránia korene pred mrazom. Muškáty a iné letničky by ste mali vykopať a premiestniť do interiéru. Kontrolujte tiež kríky a niektoré mladé dreviny potrebné na ochranu kmeňa pred hlodavcami, na čo môžete použiť pletivo alebo špeciálne ochranné obaly.
Ovocné stromy sa tiež oplatí natrieť roztokom vápna a vody, aby boli v bezpečí pred výkyvmi počasia a tiež pred škodcami. Biely povrch kmeňa totiž vytvára nehostinné podmienky pre niektoré druhy škodcov, ktoré by sa inak mohli zakukliť v kôre stromu. Bielenie dokáže čiastočne eliminovať aj niektoré hubové ochorenia a plesne, ktoré obľubujú vlhkú a tmavú kôru stromov. Kmene stromov natrite do výšky 50-70 cm od zeme, aby boli dostatočne chránené.
Zároveň sa oplatí venovať pozornosť aj cibuľovinám, ktoré kvitnú na jar – tulipány, narcisy a hyacinty treba zasadiť pred prvými mrazmi, aby mali dosť času zakoreniť sa a na jar vám spríjemnili záhradu farebnými kvetmi.
Príprava záhrady na zimu nemusí byť náročná, ale vyžaduje si čas a správne načasovanie. Ak si dáte záležať na poslednom kosení trávnika, zbere úrody a zazimovanie rastlín, vaša záhrada vám na jar poďakuje v podobe krásneho a zdravého prostredia. Urobte si plán, vyhrňte rukávy a pustite sa do toho ešte predtým, než udrú prvé mrazy.
Plánujete sadiť egreše, ríbezle či maliny? Prezradíme vám vhodné miesto pre drobné ovocie, tak aby…
Dochutia a navyše dokážu byť prospešné pre náš organizmu. Tieto koreniny zaraďte do jedálnička a…
Spoznajte užitočné rady, ktoré sa hodia záhradkárom i milovníkom prírody. Ako odlíšiť larvy motýľov a…
Trávenie počas Vianoc dostane riadne zabrať. Našťastie príroda nám dokáže podať pomocnú ruku prostredníctvom týchto…
Najmä počas vianočných sviatkov sú najobľúbenejšou dekoráciou. Avšak pozor. Škodia vonné sviečky zdraviu a máme…
Máme pre vás tipy na netradičné vianočné recepty vhodné pre vegánov, ľudí s intoleranciou na…