10 bielokvitnúcich stromov a kríkov pre vašu záhradu

10 bielokvitnúcich stromov a kríkov pre vašu záhradu Anjelské trúbky (Brugmansia), foto: Depositphotos

Ak chcete oživiť vašu zelenú oázu nádherou bielych kvetov, predstavujeme vám 10 bielokvitnúcich stromov a kríkov, ktoré budú ozdobou každej záhrady.

Každý z týchto nasledujúcich stromov alebo kríkov má kultivar, ktorý očarí žiarivou bielou farbou. Výber je len na vás. Predstavujeme vám 10 bielokvitnúcich stromov a kríkov:

Arónia čiernoplodá

Tento krík pôvodom z východnej Severnej Ameriky vytvára v máji zhluky bielych kvetov s malými okvetnými lístkami, po ktorých nasledujú bobule. Tie na jeseň dozrievajú do čiernej farby. Okrem plodov sa v tomto ročnom období sfarbujú aj listy do atraktívnej fialovej/červenej farby. Najčastejšie sa používa v skupinových alebo hromadných výsadbách a dá sa z neho vytvoriť i živý plot. Tento ker dobre znáša vlhké podmienky. Dorastá do výšky 90 až 180 centimetrov so šírkou až 180 cm.

Exotický tricyrtis: Ako pestovať krásnu záhradnú orchideu

Baza čierna

Baza je známa svojimi voňavými bielymi kvetmi, z ktorých sa dajú pripravovať sirupy, kompóty, či iné pochúťky. Okrem toho sú lákadlom motýľov a iných opeľovačov. Baza uprednostňuje bažinatú, vlhkú pôdu a je ideálna pre veľké dažďové záhrady. Je to rozľahlý ker, ktorý sa rýchlo šíri a bude vyžadovať prerezávanie, aby sa udržal pod kontrolou. Kvety dozrievajú do čiernych bobúľ, ktoré sa tiež dajú využiť vo vašej kuchyni.

Anjelské trúbky

Brugmansia alebo inak anjelské trúbky bývajú ozdobou každej záhrady. Tieto veľké kvety majú okrem iných farebných odtieňov aj žiarivú bielu farbu. Zvyčajne kvitne od polovice leta do jesene. V chladnom podnebí sa táto tropická rastlina musí pestovať v nádobách a na zimu preniesť do interiéru.

10 bielokvitnúcich stromov a kríkov
Halesia carolina, zdroj foto: Depositphotos

Halesia carolina

Tento 6 až 8 metrov vysoký strom ľudovo nazývaný snežienkový strom je u nás málo známy. Napriek tomu ho určite treba spomenúť. Zvončekovité biele kvety pripomínajúce snežienky kvitnú v apríli. Halesia vyžaduje stredne vlhkú a dobre priepustnú pôdu.

Drieň japonský

Medzi bielokvitnúce kríky alebo stromy môžeme zaradiť aj drieň japonský. Krémovo biele kvety kvitnú od mája do júna.

Magnólia

Nádherná magnólia má aj biely kultivar. Veľké kvety sa objavujú už v marci. Magnólia je pomaly rastúci strom, ktorý dosahuje výšku 7 až 9 metrov.

Muraja metlinatá

Muraja metlinatá alebo inak pomarančový jazmín je pôvodom z Číny a Indie. Má lesklé vždyzelené listy a niekoľkokrát počas roka vytvára voňavé biele kvety. Muraja býva mrazuvzdorná a často sa využíva ako živý plot. Dosahuje výšku 2 až 3 metre.

Natalská slivka

Karisa veľkoplodá alebo tiež natalská slivka je ďalší krík kvitnúci nabielo. Vyrastá do výšky 60 až 240 centimetrov. Hlavnou sezónou kvitnutia je leto. Môže sa pestovať aj v kvetináčoch.

10 bielokvitnúcich stromov a kríkov pre vašu záhradu
Spirea, zdroj foto: Depositphotos

Spirea ( svadobný veniec )

Tavoľník, spirea alebo tiež svadobný veniec zaujme záplavou drobných kvetov, ktoré sa objavujú skoro na jar. Má výšku okolo 120 až 250 centimetrov.

Hlavoš

Vzácny opadavý krík, ktorý miluje vlhké prostredie. Hlavoš v júni vytvára nezvyčajné vankúšové kvety okrúhleho tvaru, ktoré sú atraktívne pre motýle a iné opeľovače.