10 najlepších druhov zeleniny na pestovanie v kvetináči

10 najlepších druhov zeleniny na pestovanie v kvetináči Zdroj foto: Depositphotos

Máme pre vás 10 najlepších druhov zeleniny vhodných na pestovanie v kvetináči.

Chcete si užívať čerstvé produkty priamo z balkóna alebo terasy? Pestovanie zeleniny v kvetináčoch je skvelým riešením pre tých, ktorí nemajú prístup k tradičnej záhrade. Objavte 10 najlepších druhov zeleniny, ktoré si môžete pohodlne vypestovať v kvetináčoch, a to aj na malej ploche. Nechajte sa inšpirovať a vyskúšajte pestovanie zeleniny, ktorá nevyžaduje veľa priestoru a pritom prináša hojné úrody.

1. Uhorky

Uhorky sú jednou z top zelenín pre kontajnerové pestovanie. Vyberte si odrody ako „Bush Pickle“ alebo „Pickle Bush“, ktoré dobre rastú v obmedzenom priestore. Použite veľký kvetináč a podporu v podobe bambusových tyčí a záhradného špagátu, ktorý pomôže udržať rastliny vzpriamené.

2. Baklažán

Baklažány potrebujú slnko a veľa priestoru, preto zvolte kvetináč s objemom aspoň 20 litrov. Kompaktné odrody ako „Rosa Bianca“ a ‚Little Prince‘ sú ideálne pre pestovanie v nádobách a ponúkajú bohatú úrodu malých, chutných plodov.

3. Cibuľa

Pestovanie cibule zo semien alebo sadeníc na jar v kvetináči s priemerom aspoň 60 centimetrov zabezpečí dostatočný priestor pre jej korene. Rozrieďte sadenice, aby ste dosiahli optimálny rast cibuliek.

4. Reďkovky

Reďkovky sú ideálne pre rýchle pestovanie, s úrodou už 30 dní po výsadbe. Sú nenáročné na veľkosť kvetináča a poskytujú kontinuálnu úrodu pri výsadbe nových semienok každé dva týždne.

5. Paradajky

Odrody ako „Bush Early Girl“, „Vilma“, „Bajaja“ a „Venus“ sú vynikajúce pre pestovanie v kvetináčoch. Vyberte si nádoby s priemerom aspoň 60 cm a aspoň 20 litrov zeminy pre zdravý rast koreňov.

6. Švajčiarsky mangold

Mangold, pestovaný v nádobách s priemerom 30  až 60 cm, je výnimočný svojimi farebnými stonkami. Odroda ‚Bright Lights‘ prináša vizuálne pôsobivú úrodu a je chutná ako mladé listy.

10 najlepších druhov zeleniny na pestovanie v kvetináči
Zdroj foto: Depositphotos

7. Špenát

Špenát je jednou z najľahšie pestovateľných zelenín v kvetináčoch. Semienka zasejte hneď na jar do nádoby akéhokoľvek rozmeru. Odrody „Matador“ a „Little Hero“ sú vhodné pre kontajnerové pestovanie.

8. Hrach

Hrach prosperuje v chladnom počasí a veľkých nádobách. Odrody ako ‚Little Crunch‘ a ‚Snack Hero‘ sú kompaktné a nevyžadujú veľa priestoru, ale mriežku pre podporu stoniek.

9. Šalát

Šalát je ideálny pre kontinuálnu produkciu v malých priestoroch. Vysievajte semienka skoro na jar do nádoby s dobrou drenážou.

10. Kaleráb

Kaleráb vysievajte na začiatku jari do veľkej nádoby. Prerieďte rastliny, aby mali dostatok priestoru. Odrody ako „Quickstar“ a „Kolibri“ prinášajú atraktívne, ako aj chutné plody.

Pestovanie zeleniny v kvetináčoch môže byť nielen praktické, ale aj esteticky príjemné. Výberom správnych druhov a dodržaním základných princípov pestovania si môžete užívať bohatú úrodu priamo z pohodlia vášho domova. Či už na balkóne, terase, alebo dokonca na okennom parapete, tieto rastliny dokážu premeniť malý priestor na produktívnu záhradu.