10 úžasných účinkov echinacei pre vaše zdravie

echinacea (1) Zdroj: pixabay.com

Trvalka, ktorá zdobí mnohé záhrady, okrem estetického účinku má i takéto úžasné benefity pre naše zdravie. Viete o nich?

Echinacea purpurea zdobila kedysi prérie Severnej Ameriky. Dnes svojimi zväčša sýtoružovými kvetmi krášli takmer každú záhradu.  Vedeli ste, že táto trvalka okrem okrasnej funkcie môže byť prospešná pre naše zdravie? Už starí Indiáni využívali jej mnohé benefity. Napríklad proti hmyzu, na koliku či liečbu infekcií. Rovnako ako ostatné bylinky, zdravotné prínosy echinacei sú spôsobené rôznorodým zložením živín, ktoré zahŕňajú polysacharidy , alkylamidy, flavonoidy, polyfenoly , vitamín C, selén a zinok.

Tu je niekoľko príkladov, ako echinacea prospieva nášmu zdraviu.

  1. Posilňuje imunitný systém

Echinacea môže mať silný vplyv na imunitný systém ; viac ako 14 klinických štúdií potvrdilo jej pozitívny vplyv na našu imunitu. Ďalšie štúdie ukazujú, že echinacea patrí medzi najefektívnejšie doplnky pre sezónny wellness.

Prečo pestovať uhorky? Odhaľte ich všestranné využitie
  1. Znižuje začervenanie a opuch

Opuch, začervenanie a nepríjemné pocity v tele môžu mať viacero príčin, vrátane nezdravého stravovania alebo namáhavého cvičenia. Čaj z echinacei alebo použitie prípravkov na starostlivosť o pleť, ktoré obsahujú éterický olej z tejto rastliny, môže pomôcť znížiť a zmierniť podráždenie tkaniva.

  1. Podporuje zdravie buniek

Echinacea posilňuje zdravie ochranných buniek vo vašom tele. Mnoho zlúčenín v tejto rastline podporuje imunitné bunky a tým aj ich zdravý rast.

  1. Uľahčuje prepravu kyslíka

Echinacea zvyšuje hladinu kyslíka v krvi. Táto okrasa mnohých záhrad môže tiež  posilniť produkciu erytropoetínu v kostnej dreni, čo zase podporuje tvorbu červených krviniek a zvyšuje kapacitu krvi na prenos kyslíka.

VIDEO: Postup, ako si vyrobiť ohnisko
  1. Znižuje zápach z úst

Echinacea bola hodnotená v kombinácii s inými bylinami ako šalvia a levanduľa a zistilo sa, že znižuje zápach z úst. Predpokladá sa, že tento účinok je čiastočne spôsobený schopnosťou tejto trvalky neutralizovať škodlivé organizmy, ktoré spôsobujú nepríjemný dych .

  1. Zmierňuje bolesť

Domorodí Američania používali echinaceu na zníženie bolesti a kŕčov. Tento benefit pre naše zdravie potvrdili i dnešné výskumy. Echinacea tlmí bolesť a dokáže urýchliť hojenie po operácii.

  1. Pre krásnu pleť

Echinacea podporuje zdravý vzhľad pleti tým, že ju zbavuje nečistôt  a zmierňuje jej podráždenie. Ďalšie štúdie tiež zistili, že pomáha hydratovať pokožku a znižovať výskyt vrások.

  1. Podporuje zdravie horných dýchacích ciest

Echinacea patrí medzi najlepšie bylinky na podporu zdravia horných dýchacích ciest , a to aj u detí. Jedna štúdia dokonca zistila, že cestujúci v leteckej doprave, ktorí užívali tablety obsahujúce echinaceu pred a počas letu, mali menej problémov s dýchaním.

  1. Poskytuje antioxidanty

Echinacea je zdrojom antioxidantov, ako je vitamín C, beta-karotén, flavonoidy, selén a zinok.

  1. Spomaľuje starnutie

Hoci na potvrdenie tejto teórie je potrebný výskum na ľuďoch, výsledky štúdií na zvieratách naznačujú, že echinacea môže byť elixírom mladosti, ktorý spomaľuje starnutie prirodzeným spôsobom.

Ako používať echinaceu?

Okrem rôznych doplnkov, ktoré dostať na trhu, si môžete uvariť z echinacei čaj. Mala by byť však chemicky neošetrená a bez pesticídov.

Recept na čaj z echinacei

Hrsť zmesi sušených kvetov, koreňa a listov z echinacei zalejte 250 ml vriacej vody a varte asi 10 minút. Potom čaj odstavte a prikrytý ho nechajte lúhovať ďalších desať minút. Pite ešte teplý.