11 izbových rastlín vhodných pre domáce zvieratá

11 izbových rastlín vhodných pre domáce zvieratá Zdroj foto: Depositphotos

Chovatelia poznajú, že niektoré rastliny sú pre zvieratá veľmi toxické. Týchto 11 izbových rastlín vhodných pre vašich maznáčikov však pokojne môžete pestovať. 

Naši štvornohí maznáčikovia a rovnako aj rastliny vedia náš domov urobiť útulnejším. Niekedy však môže byť ich spolužitie problematické. Najmä vtedy, ak naše zvieratko okusuje rastliny, ktoré sú preň toxické a môžu mu ublížiť. Riešením je začať pestovať izbové kvety, ktoré nielenže neuškodia, ale môžu byť v niektorých prípadoch pre zviera prospešné. Spoznajte 11 izbových rastlín vhodných pre domáce zvieratá.

Africká fialka

Africké fialky sú krásne, kvitnúce izbové rastliny, ktoré sú veľmi prispôsobivé a odolné. Vyžadujú určitý druh pôdy a môžu byť náročné na zalievanie. Napriek tomu je tento kvietok veľmi obľúbený a nájdeme ich aj v miniatúrnej podobe. Našim štvornohým obyvateľom domácnosti fialka neuškodí a môžeme ju pokojne bez strachu pestovať.

13 ľudských potravín, ktoré sú pre vašu mačku či psa nebezpečné

Palma horská

Ide o veľmi peknú dekoratívnu rastlinu, ktorá takisto zvieratám neublíži. Vo väčších kvetináčoch môže palma narásť do väčších rozmerov. Ak ju pestujeme v menšom, treba ju pravidelnejšie polievať. Palma horská znesie aj polotieň a slabé osvetlenie.

11 izbových rastlín vhodných pre domáce zvieratá
Zdroj foto: Deposithotos

Pieprovec magnoliolistý (peperomia obtusifolia)

Pieprovec je výbornou voľbou pre začiatočníkov, a to z viacerých dôvodov. Dá sa oň ľahko starať, nie je náročný na pôdu a bude sa mu dariť aj v polotieni. Na priame slnečné lúče tento kvet určite nedávajme, lebo by sa mohli spáliť jeho listy. V lete vyžaduje zalievanie každých 7 – 10 dní, v zime postačí každých 14 – 21 dní.

 

Zelenec chochlatý

Len málokto nepestuje túto rastlinu, pretože je nenáročná, veľmi ľahko sa rozmnožuje, je ju takmer nemožné zničiť a navyše filtruje náš vzduch od toxínov. Zelenec našim domácim maznáčikom neublíži a môžeme ho pokojne pestovať v ich blízkosti. Tieto izbové rastliny majú silné korene, preto potrebujú zálievku aspoň každých 10-14 dní. Zalievať iba v prípade, keď je pôda suchá.

Mačacia tráva (cyperus zumula)

Ak vaši domáci miláčikovia okusujú vaše izbové rastliny, možno im budete chcieť kúpiť rastlinu určenú špeciálne pre nich! Tou je práve mačacia tráva alebo inak šáchor (cyperus zumula). A mačky nie sú jedinými domácimi miláčikmi, ktorí si môžu túto rastlinu vychutnať, je bezpečná aj pre psov. Poskytne vašim miláčikom živiny, vitamíny a minerály.

Čítajte nás aj nabudúce. Ďalšie rastliny vhodné pre zvieratá sa dozviete v nasledujúcom článku.