13 ľudských potravín, ktoré sú pre vašu mačku či psa nebezpečné

13 ľudských potravín, ktoré škodia domácim zvieratám Zdroj foto: NašaZáhradka.sk/MM

Mnohí z nás majú svojich štvornohých miláčikov ako člena rodiny. Preto mu často dávajú rovnakú stravu ako sebe. To je však chyba. Týchto 13 ľudských potravín môžu vášmu psovi či mačke naozaj uškodiť.

13 ľudských potravín, ktoré sú pre psa či mačku nebezpečné

Kofeín

Kofeín nájdete v mnohých potravinách, ako je káva, čaj, kakao, čokoláda, limonády a energetické nápoje. Prečo je kofeín pre vaše štvornohé zviera nebezpečný? Ak sa konzumuje vo veľkom množstve, môže to u psov a mačiek spôsobiť zrýchlený srdcový rytmus, záchvaty, chvenie, problémy s dýchaním a nepokoj či agresivitu. 

Cibuľa a cesnak

Zatiaľ čo pre ľudí je cibuľa a cesnak liečivý, pre psov a mačky znamená opak. Konzumácia veľkého množstva cesnaku a cibule v akejkoľvek forme môže spôsobiť vašim štvornohým miláčikom  gastrointestinálne ťažkosti, ktoré môžu vyvolať život ohrozujúcu anémiu a poškodenie červených krviniek. Cesnak a cibuľu určite nedávajte najmä mačkám, ktoré sú viac ohrozené. No táto zelenina, ak sa konzumuje vo väčšej miere, môže uškodiť aj psom.

Hrozno a hrozienka

Vedeli ste, že aj toto ovocie môže byť pre vaše domáce zviera nebezpečné? Aj keď nie je známa príčina, hrozno a hrozienka spôsobujú zdravotné problémy niektorým zvieratám. Konkrétne v niektorých prípadoch môže dojsť k zlyhaniu obličiek a následnému uhynutiu zvieraťa, preto je najlepšie vyhnúť sa tejto potravine úplne.

8 jednoduchých nápadov, ktoré vaši chlpatí miláčikovia budú zbožňovať

Niektoré náhrady cukru

Medzi ďalšie nebezpečné látky patrí Xylitol, ktorý môže byť pre vášho psa aj v malom množstve smrteľný. Ide o náhradu cukru, ktorá sa používa v niektorých potravinách určených pre diabetikov. Xylitol nájdete v niektorých typoch žuvačiek, cukríkov, pečiva a v zubných pastách či ústnych vodách. Aj keď pre ľudí je neškodný, vášmu psovi môže spôsobiť vážne problémy. Počiatočné príznaky zahŕňajú zvracanie, letargiu a stratu koordinácie, zatiaľ čo pokročilé príznaky sa prejavujú nízkou hladinou cukru v krvi, záchvatmi, zlyhaním pečene a následne smrťou.

Avokádo, slivky a broskyne

Konzumácia veľkého množstva avokáda môže u psov a mačiek spôsobiť zvracanie a hnačky. Pozor i na kôstky z broskýň a sliviek, ktoré obsahujú kyanid. Ten je toxický nielen pre domáce zvieratá, ale i pre ľudí.

Alkohol

Požitie čo i len malého množstva alkoholu môže psom a mačkám spôsobiť rôzne problémy, ako sú zvracanie, hnačky a záchvaty, znížená koordinácia alebo dokonca smrť, v závislosti od množstva skonzumovaného alkoholu. Alkohol môže mať na zvieratá rovnaký vplyv na pečeň a mozog ako na ľudí. Čím menší pes, tým väčší účinok. To isté platí i v prípade mačky.

Pozor! Tieto izbové rastliny sú nebezpečné pre psy a mačky

Čokoláda

Vášmu psovi či mačke určite nedávajte ani čokoládu. Horšia v tomto prípade je tá, ktorá obsahuje viac kakaa, čiže tmavá oproti mliečnej. Táto obľúbená ľudská pochúťka môže domácim zvieratám uškodiť v podobe hnačiek, zvracania, abnormálnym srdcovým rytmom a môže dôjsť i k zlyhaniu obličiek a smrti. Toxický účinok čokolády závisí od hmotnosti domáceho maznáčika, takže malé domáce zvieratá sú vystavené vyššiemu riziku a tiež od množstva kakaa vo výrobku.

Ďalšie nebezpečné potraviny pre vášho psa alebo mačku nájdete v pokračovaní článku. Čítajte nás i nabudúce.