13 spôsobov, ako vplýva kutilstvo na duševné zdravie, č. I

13 spôsobov, ako vplýva kutilstvo na duševné zdravie, č. I Zdroj foto: Pixabay

Máte kreatívneho koníčka a radi vyrábate rôzne veci? Budete prekvapení, ako pozitívne táto činnosť vplýva na naše zdravie. Tu je 13 spôsobov, ktoré vás presvedčia, prečo je čas začať.

Pre šikovných majstrov a zručné gazdinky je tu dobrá správa. Existuje 13 spôsobov, ako vplýva kutilstvo na duševné zdravie. Či už chcete znížiť hladinu stresu, prejaviť kreativitu, zmierniť príznaky depresie alebo len jednoducho vylepšiť náladu, tvorba môže byť príjemným spôsobom, ako podporiť pozitívne myšlienky, správanie a emócie.

Nižšie hladiny kortizolu

Vedeli ste, že výroba darčekov alebo iných praktických vecí do domácnosti vám môže pomôcť znížiť hladinu kortizolu? Kortizol je stresový hormón. Mnohí z nás si určite uvedomujú, že chronický stres, ktorý udržuje vysokú hladinu kortizolu, môže viesť k fyzickým aj psychickým problémom. Venovanie sa príjemnému koníčku, ako je remeselné umenie, môže teda znížiť stres a kortizol a zlepšiť kvalitu života.

Ako vyrobiť sliz, ktorý budú vaše deti milovať

Koncentrácia

Počas výkonu remeselných prác sa často na danú vec plne koncentrujeme, sústredíme sa na daný okamih, netrápime sa minulosťou alebo budúcnosťou. To nám pomáha nezaoberať sa negatívnymi myšlienkami a zabudnúť na problémy.

Zábava

Mnohí z nás robia kutilstvo najmä pre zábavu. Ak sa nám niečo podarí, zlepší nám to náladu a máme z toho radosť. Robíme to, pretože nás to jednoducho baví. Netreba pripomínať, že vykonávanie príjemných činností pomáha zmierniť príznaky depresie.

Darček, ktorý urobí dvojnásobnú radosť

Výroba darčeka nám môže spôsobiť dvojnásobnú radosť. Po prvé, tešíme sa, že sa nám niečo podarilo a po druhé, že sme spravili radosť niekomu druhému a ten to používa a teší sa z toho. Takýto darček nám dáva pocit úspechu a pomáha zvýšiť našu sebaúctu.

Vyjadrenie pocitov

Tvorba môže byť ventilom pre naše pocity. Koláž je dobrým príkladom; vystrihnutie slov a obrázkov, ktoré sa majú použiť v koláži, vám môže pomôcť pomenovať a porozumieť svojim pocitom a tiež ich prejaviť. Svoje pocity môžeme samozrejme prejaviť aj kreslením, maľovaním, sochárstvom, šitím a inými remeslami.

Únik z reality

Remeselná výroba nám môže pomôcť dostať sa do „stavu mimo“. Plné sústredenie sa do záľuby podporuje stav, pri ktorom akoby mizol zmysel pre čas a vedomie seba samého. Ak necháte pozornosť odtekať od seba do výroby nejakej veci, môže to poskytnúť úľavu od negatívnych pocitov a podporiť pocit šťastia a spokojnosti.

Ďalšie pozitívne účinky remeselnej činnosti si povieme nabudúce.