20 nádherných pôdopokryvných rastlín do vašej záhrady

20 nádherných pôdopokryvných rastlín do vašej záhrady Portulaka veľkokvetá, zdroj foto: Pixabay

Pôdopokryvné rastliny vedia oživiť i zanedbané časti záhrady. Predstavujeme vám 20 nádherných druhov, ktoré môžu zaplniť aj miesta, kde sa iné typy kvetov nedajú pestovať.

20 nádherných pôdopokryvných rastlín do vašej záhrady

Pôdopokryvné rastliny môžu vizuálne skrášliť často zanedbávané oblasti záhrady, ale nielen to. Môžu plniť aj iné funkcie, než len tú dekoračnú. Napríklad vám ušetria čas tým, že potlačia burinu a odstránia kosenie, keď nimi nahradíte trávu. Popínavé rastliny tiež pomáhajú vašej pôde udržať si vlhkosť.

Ak by to nestačilo, mnohé odrody sú pre opeľovače atraktívne, takže prospejú celej vašej záhrade. Niektoré sú dokonca jedlé alebo majú liečivé vlastnosti.

Portulaka veľkokvetá

Ideálna na miesta, kde celý deň praží slnko. Ide o letničku, ktorá nemá rada príliš veľa vlhkosti, takže si nemusíte robiť veľké starosti s jej zalievaním. Portulaka sa rozmnožuje semenami, preto na jednom mieste môže táto letnička po vysemenení vydržať niekoľko rokov.

Krpčiarka

Krpčiarka (epimedium) je neuveriteľne odolná pôdopokryvná rastlina. Tento vždyzelený kvet sa ľahko pestuje a je tiež odolný voči suchu. Napriek tomu uprednostňuje vlhké pôdne podmienky a v extrémnych horúčavách vädne. Krpčiarka má aj liečivé vlastnosti. Konkrétne pomáha pri svalovej tuhosti, slabom prekrvení a sú známe aj jej afrodiziakálne účinky.

Rododendron indický v kvetináči: Ako ho pestovať?

Mäta plazivá

Mentha requienii alebo mini mint, korzická mäta či mäta plazivá patrí určite medzi zaujímavé pôdopokryvné rastliny. Má príjemnú citrónovú vôňu a vyhovujú jej tienisté miesta, preto sa jej bude dariť napríklad aj pod stromom.

Čerkáč peniažtekový

Čerkáč peniažtekový ( Lysimachia nummularia Aurea ) je vždyzelená plazivá rastlina vytvárajúca nádherný koberec, ktorá výborne vyzerá aj v závesných košoch. Preferuje plné slnko, ale bude sa jej dariť aj v tieni. Čerkáč potrebuje stále vlhkú pôdu, preto vyžaduje pravidelnú zálievku.

Flox

Plazivý flox vytvára pozoruhodný koberec z fialových kvetov. Tak ak chcete záhrade dodať farbu, siahnite po tejto nenáročnej trvalke, ktorá vám zároveň priláka i cenných opeľovačov. Flox nemá rád premočenú pôdu, inak jeho pestovanie nie je náročné.

Pečeňovník trojlaločný

Pečeňovník patrí medzi prvé kvety, ktoré sa ukážu po roztopení snehu. Táto rastlina najlepšie prosperuje, keď je chránená pred popoludňajším slnkom. Potrebuje rovnomerne vlhkú pôdu, preto sucho a priame slnko jej škodia.

Ďalšie zaujímavé tipy na pôdopokryvné rastliny nájdete v nasledujúcom článku.