20 najväčších klamstiev o výžive, časť III.

20 najčastejších omylov o výžive Zdroj foto: Pixabay

Väčšina z nás zdedila stravovacie návyky od svojich predkov. Sú však v súčasnosti správne?Do skupiny najväčších klamstiev o výžive patria aj tieto tvrdenia.

20 najväčších klamstiev o výžive, časť III.

11. Potraviny s vysokým obsahom cholesterolu sú nezdravé

Potraviny bohaté na cholesterol dostali negatívnu nálepku vďaka mylným predstavám o tom, ako cholesterol v strave ovplyvňuje zdravie srdca. Zatiaľ čo niektorí ľudia sú citlivejší na cholesterol v potrave ako iní, do zdravej výživy možno bez väčších obáv zahrnúť celkovo potraviny bohaté na živiny a bohaté na cholesterol. V skutočnosti konzumácia výživných jedál bohatých na cholesterol, ako sú vajcia a plnotučné jogurty, dodá organizmu na dlhší čas pocit sýtosti. Prijmete tiež dôležité živiny, ktoré iným potravinám chýbajú.

12. Poruchy stravovania sa týkajú iba žien

Mnoho ľudí si myslí, že poruchy stravovania a stravovacích návykov sa týkajú iba slabšieho pohlavia. V skutočnosti sú ohrození aj dospievajúci a dospelí muži.

13. Probiotiká prospievajú každému

V posledných rokoch je užívanie probiotík veľmi populárne. Nemusí však prospievať každému, čo potvrdzuje i výskum. Niektorí ľudia podľa neho majú tráviace trakty, ktoré sú odolné voči probiotickej kolonizácii, a preto užívanie probiotík prostredníctvom doplnkov môže viesť k negatívnym zmenám v ich črevných baktériách. Navyše bakteriálne premnoženie v tenkom čreve spojené s užívaním probiotík môže viesť k nadúvaniu, plynulosti a ďalším nepriaznivým vedľajším účinkom. Niektorí odborníci preto radia, aby neboli probiotiká predpisované ako univerzálny doplnok.

14. Sledovanie kalórií je počas chudnutia nevyhnutné

Ani toto tvrdenie nie je pravda. Ak budete posadnutí počítaním kalórií a každé sústo jedla budete prísne prepočítavať, schudnúť vám to nepomôže. Aj keď sledovanie jedla môže byť užitočným nástrojom pri pokuse o zbavenia sa nadbytočného telesného tuku, nie je to vhodné pre každého. A čo viac, nadmerné zamestnanie sa jedlom a sledovaním jeho kalórií so sebou prináša zvýšené riziko vzniku zlých stravovacích návykov a porúch stravovania, ako je bulímia či anorexia.

15. Všetky džúsy a smoothies sú zdravé

Niektoré džúsy a smoothies sú vysoko výživné. Napríklad smoothie s vysokým obsahom živín alebo čerstvá šťava zložená prevažne z neškrobovej zeleniny môže byť skvelým spôsobom, ako zvýšiť príjem vitamínov, minerálov a antioxidantov.

Napriek tomu je dôležité vedieť, že väčšina džúsov a smoothies predávaných v obchodoch je nabitá cukrom a kalóriami. Pri nadmernej konzumácii môžu podporovať zvýšenie hmotnosti a ďalšie zdravotné problémy, ako sú zubný kaz a nebezpečné výkyvy hladiny cukru v krvi.