4 kroky, ako začať žiť bez odpadu

4 kroky, ako začať žiť bez odpadu. Zdroj foto: Pixabay

Život bez odpadu. Čo tak dať si do nového roka toto predsavzatie? Prezradíme vám 4 kroky, ako začať. 

4 kroky, ako začať žiť bez odpadu

Zlepšiť životné prostredie a tým i kvalitu nášho života môže každý jeden z nás. Práve začiatok nového roka je ideálnym obdobím, kedy sme ochotní podujať sa na radikálne zmeny. Niekedy je ale najťažšie začať. Prezradíme vám 4 kroky, ktoré vám pomôžu začať život bez odpadu alebo aspoň s minimálnym množstvom.

Keďže žijeme v spoločnosti, ktorá produkuje veľké množstvo odpadu, žiť život celkom bez neho, je niekedy nereálne. Keďže nie všetky potraviny je možné dopestovať u vás doma na záhrade, ste aspoň z časti závislí na potravinách, ktoré kúpite v plastových obaloch. Ešte predtým, ako sa odhodláte na tento životný štýl, treba si uvedomiť niekoľko vecí, aby ste hneď na začiatku nestratili motiváciu.

7 benefitov kompostu z mäty vo vašej záhrade, časť II.

Prvý krok: Buďte realisti

Pri prvom objavení tohto životného štýlu buďte realistickí. Nemôžete vziať všetko, čo ste kedy poznali a celý život v tom vyrastali, a hodiť to za jeden deň za hlavu. Sme zvyknutí ísť do obchodu a nakupovať veci v plastových nádobách, ktoré môžeme ľahko vyhodiť do koša. Tiež nemáme vo zvyku brať si na nákupy potravín vlastnú tašku ( ak áno, bod pre vás). To sú všetko zvyky, ktoré budete musieť reformovať. Očakávať, že to bude okamžitý proces, je zavádzajúce a môže vás to odradiť hneď na začiatku.

Mali by ste si hneď na úvod uvedomiť, že zavádzanie životného štýlu bez odpadu je postupný a pomalý proces. Musíte preprogramovať spôsob, akým spracovávate veci, formovať nové návyky a zachovať tento životný štýl.

Druhý krok: Preskúmajte svoj dôvod

Na to, aby ste realizovali vo svojom živote takúto zásadnú zmenu, treba dobre poznať dôvod, prečo to robíte. Napríklad môže to byť tým, že milujete zem a unavuje vás vidieť ju znečistenú. Nech už je váš dôvod akýkoľvek, majte ho ustavične na mysli. Váš rozum a motivácia vám pripomenú, aby ste boli vytrvalí vo vašom predsavzatí.

Tretí krok: Buďte k sebe čestní

Pri zavádzaní tejto voľby životného štýlu musíte začať pohľadom na seba a na odpad, ktorý teraz vytvárate. Môže to byť náročné cvičenie, pretože ste si možno neuvedomili, koľko odpadu vyprodukujete. Nerobíte to však preto, aby ste sa cítili vinnými. Má vám to pomôcť zistiť váš východiskový bod. Je to tiež skvelý spôsob, ako zistiť, v ktorých oblastiach vytvárate najviac odpadu a práve ňou začnite.

Koreňové čističky odpadových vôd trendom

Štvrtý krok: Buďte šetrní

Na záver, posvieťte si na veci, ktoré už podľa vás doslúžili a sú vám zbytočné. Položte si otázku, či sa nedajú opätovne použiť alebo posunúť niekomu, kto by ich dokázal zúžitkovať. S prechodom na život bez odpadu treba začať postupne. Naplánujte si postupne kroky, ako zo svojho bytia odstrániť produkty, vďaka ktorým produkujete odpad.

Čítajte nás aj nabudúce, dozviete sa, ako vytrvať v tomto ušľachtilom predsavzatí.