Ako rezať ovocné stromy? Existujú 4 spôsoby

Ako rezať ovocné stromy? Existujú 4 spôsoby Zdroj foto: Pixabay.com

Poznáme niekoľko metód, ktoré nám pomôžu vytvarovať korunu listnatého stromu. Ak hľadáte odpoveď na otázku, ako rezať ovocné stromy, ste na správnom mieste. 

V predchádzajúcom článku sme si prezradili dôležitú zásadu. Dnes si povieme typy rezov, teda ako rezať ovocné stromy konkrétnym spôsobom. Na orezávanie stromov budeme potrebovať záhradnícke nožnice, rukavice a poprípade rebrík.

Podpora hornej strany

Ak je konár vo vodorovnej polohe, po celej dĺžke vypučia  výhonky smerujúce hore. Koncový púčik najslabšie, púčiky pri kmeni najsilnejšie. Čím je konár slabší, tým slabšie má výhonky.

Dlhý slabý rez

V prípade, keď skrátime konár asi o tretinu, vypučí z púčika priamo pod miestom rezu najsilnejší nový výhon, ktorý predĺži konár. Ten tak sústredí svoju silu na menší počet púčikov, preto budú rásť bočné výhony silnejšie a vo vzpriamenejšej polohe.

Ako vybrať správny ovocný strom na vašu záhradu plus jeho sadenie

Krátky silný rez

Keď zrežeme rovnaký konár veľmi silno, vzniknú z niekoľkých zostávajúcich púčikov namiesto slabých bočných výhonov silné dlhé letorasty. Tie však nemusia zakvitnúť a zarodiť.

Podpora koncového púčika

Najvrchnejší púčik daného výhonu má prednosť pred všetkými ostatnými. vypučí ako prvý a vytvorí silný predlžovací výhon. Z púčikov, ktoré sa nachádzajú za ním, vyrastú kratšie a menej silné bočné výhonky.