4 trvalky, ktoré zdobia záhradu na jeseň

Astry- trvalky Astry zdobia naše záhrady aj v jeseni, Zdroj foto: Pixabay.com

Aj keď vaše zelené kráľovstvo vyzerá počas tohto obdobia trochu smutnejšie, predsa sa len nájdu trvalky, ktoré by v ňom nemali chýbať.

Počas jesenných mesiacov zdobí vašu záhradu málo kvetov. No  napriek tomu vaša zelená oáza nemusí vyzerať smutno. Aj keď takmer všetky letničky už odkvitli, predsa sa len nájde niekoľko trvaliek, ktoré dokážu skrášliť váš záhon aj počas neskorej jesene. Ktoré to sú? Tieto rastliny predstavujú kráľovné jesennej záhrady.

Astra

Vydrží kvitnúť až do prvých mrazov. Poznáme astru krovitú ( Aster dumosus), astru novobelgickú ( Aster novi-belgii), astru novoanglickú ( aster novae-angliae) a ďalšie.  V súčasnosti sa začali pestovať aj trvalky, ktoré je možné zasadiť i do kvetináčov.

Astra - kráľovná jesene
Astra – kráľovná jesene, Zdroj foto: Pixabay.com

Horec

Tieto rastliny kvitnú aj počas neskorej jesene. Ich domovom sú horské oblasti Ázie. Horec má rád mierne vlhké, kyslé a dostatočne priepustné piesočnaté pôdy. Darí sa mu v polotieni.

Horec patrí medzi klenoty vašej skalky - trvalka
Horec patrí medzi klenoty vašej skalky, Zdroj foto: Pixabay.com

Rozchodník Sieboldov

Táto skalnička, ako jedna z mála, zdobí naše záhradky aj počas neskorej jesene.  Má ružové kvety, ktoré sú na koncoch výhonkov. S príchodom chladného počasia sa sfarbí doružova celá stonka.  Rozchodník nie je náročný na pestovanie. Miluje slnečné stanovište a nepotrebuje veľa vlahy.

Rozchodník - trvalky
Rozchodník skrášli vašu záhradu aj v chladnom počasí. Zdroj foto: Pixabay.com
Tipy na nezvyčajné živé ploty do vašej záhrady

Veternica

Pri menovaní kráľovien jesene netreba zabudnúť ani na veternicu, ktorej kvety ružovej až bielej farby vytvoria bohatú záplavu v jesennom záhone. K najznámejším druhom patrí veternica japonská (Anemone japonica) alebo Anemone hupehensis. Niektoré druhy dorastajú až do výšky 100 – 120 cm.

Veternica obľubuje polotieň a mierne vlhkú pôdu. Ak chceme, aby sa nám odvďačila bohatými kvetmi, občas ju treba prihnojiť.

Veternica kvitne aj počas neskorej jesene.
Veternica kvitne aj počas neskorej jesene. Zdroj foto: Pixabay.com